Podróż po Indonezji na własną rękę – o czym trzeba pamiętać?

Podróż po Indonezji na własną rękę – o czym trzeba pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie na własną rękę. Indywidualne wyprawy mogą być o wiele ciekawsze niż wycieczki wykupione w biurach podróży. Wycieczka na Bali na własną rękę może być niezapomnianym wydarzeniem, które będziemy wspominać przez bardzo długi czas. Jest jednak kilka kwestii, o których musisz pamiętać przed wyruszeniem w taką podróż.

Bezpieczeństwo

Indonezja nie jest uważana za kraj niebezpieczny, a zwiedzanie jej na własną rękę nie stwarza dużego zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że tak jak w każdym kraju, tak również w Indonezji mogą nas spotkać różne nieprzyjemności, których łatwo jest uniknąć. Lepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z samotnej wycieczki mało uczęszczanymi uliczkami nocą. Turyści przyciągają uwagę tamtejszych mieszkańców, jednak nie należy się ich bać. W większości są to bardzo przyjaźni i mili ludzie chętni do pomocy. Niestety jako indywidualni turyści możemy być narażeni na kradzieże i naciąganie ze strony tubylców. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, staraj się nosić cenne rzeczy blisko siebie, zawsze być uprzejmym i dokładnie umawiać się na ceny za skorzystanie z jakiejś usługi.

Strój

Wybierając się do Indonezji, należy pamiętać o kulturze, jaka tam panuje. W wielu miejscach można spotkać się z konserwatyzmem, jeśli chodzi o ubiór. Jeśli wybierasz się do mniej nowoczesnych miast i wiosek to zdecyduj się na skromniejszy ubiór. Mieszkańcy nie wymagają od turystów, aby tak jak oni zakrywali się chustami i chodzili w długich rękawach, ale będziesz lepiej postrzegany, jeśli założysz mniej skąpy strój. Kobiety mogą np. założyć dłuższe spodenki lub spódnicę i koszulkę z krótkim rękawkiem zamiast tej na ramiączka i z dużym dekoltem.

Transport

W większych miastach możesz skorzystać z lokalnych linii autobusowych. Z kolei wycieczka na Bali lepiej sprawdzi się z perspektywy skutera, który można wypożyczyć na miejscu. Możesz także korzystać z aplikacji, które pozwalają skorzystać z usług samochodowych np. Uber lub Go-Jek. Pamiętaj o tym, ze w publicznych środkach transportu panuje zazwyczaj bardzo duży tłok dlatego lepiej postawić na jakąś alternatywę.

Kontakt z mieszkańcami

Tak jak wspomnieliśmy, Indonezyjczycy są bardzo przyjaźni i uprzejmi. Nie dziw się, że w mniejszych miasteczkach możesz czuć się „obserwowany”. Osoba o innym kolorze skóry i wyglądzie jest dla mieszkańców Indonezyjskich wiosek pewnego rodzaju atrakcją i nie raz możesz zostać poproszony o wspólne zdjęcie lub wywiad. Mieszkańcy mniejszych miast chętnie ćwiczą swój angielski, a turyści są dla nich świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Weź to pod uwagę i staraj się być miły i otwarty w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz