Piękno polskich lasów
Równinne dzikie obszary, na których szumi Puszcza Drawska, to pozostałość dawnych lasów na pograniczu polsko – brandenburskim. Lasy urozmaicają doliny rzek, z których największą jest Drawa oraz rynny polodowcowych jezior. Są to obszary, na których z pewnością dobrze będą czuli się miłośnicy przyrody.
Drawieński Park Narodowy leży na pograniczu województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Teren parku obejmuje dziki obszar Puszczy Drawskiej nad Drawą i Płociczną. Do najpiękniejszych miejsc parku należy obszar lasu na południe od Zatomia, nazywany Świętą Salą. Napotkać w nim można starodrzew buczyny pomorskiej i dębu bezszypułkowego w wieku do 450 lat.
Równina i Puszcza Drawskie
Warto wspomnieć również o samej Drawie, na której znajduje się zabytkowa elektrownia wodna Kamienna z 1896 roku, w której energie wytwarzają oryginalne XIX-wieczne turbiny Francisa. Drawa to również jeden z wodnych szlaków papieskich. W latach 50. I 60. XX w. spływał nim z młodzieżą ksiądz Karol Wojtyła, papież Jak Paweł II. Wysokie i strome brzegi Drawy oraz kamieniste dno upodabniają niektóre odcinki rzeki do spływów górskich. Charakterystycznym miejscem na szlaku Drawy jest Wydrzy Głaz – omywany wodami rzeki głaz narzutowy o obwodzie 14 m. Spływy ułatwiają zagospodarowane pola biwakowe, na których turyści mogą odpocząć.
Pojezierze Dobiegniewskie
Pojezierze Dobiegniewskie to mały obszar Puszczy Drawskiej wciśnięty pomiędzy Równinę Drawską a Pojezierze Choszczeńskie. Największe skupisko jezior znajduje się w okolicach Dobiegniewa oraz wsi Łasko i Wygon. Jezioro Osiek pod Dobiegniewem jest najokazalszym akwenem regionu i jednym z rekreacyjnych jego centrów. Pomiędzy Dobiegniewem a Strzelcami Krajeńskimi leży drugie duże jezioro Lipie – z kąpieliskiem we wsi Długie.
W zespole śródleśnych jezior w pobliżu wsi Łasko i Wygon największym akwenem jest jezioro Przytoczno. Wyspę jeziora porośniętą ponad 100-letnim borem sosnowym z lęgowiskami czapli, puchacza, bielika i kani czarnej obejmuje rezerwat Łasko. W środkowej części pojezierza leży duże dzikie jezioro Bierzwnik z wyspą, której unikalny ekosystem z gniazdowiskiem drapieżnych ptaków chroni rezerwat.
Bierzwnik to niewielka wieś w środku Pojezierza Dobiegniewskiego, która rozwijała się przy klasztorze Cystersów założonym w końcu XIII w. Nad jeziorem znajdują się pozostałości gotyckich zabudowań poklasztornych z prezbiterium kościoła. Mieści się w nim centrum kulturalne i galeria, a latem organizowany jest jarmark cysterski, który przybliża turystom region i jego bogactwo.