Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego

Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego

Szczecin

Szczecin to rozległe miasto malowniczo położone pośród wzgórz i lasów nad odnogami Odry oraz jeziorem Dąbie. Połączony z Bałtykiem wodami Zalewu Szczecińskiego i cieśnin Świny, Dziwny oraz Piany jest jednym ze znaczących ośrodków portowych i stoczniowych w Europie.

Trochę historii miasta

Chcąc poznać trochę historii warto wspomnieć o Starym Mieście, które zostało odbudowane po II wojnie światowej jedynie częściowo. Cudem ocalał z pożogi kościół św. Jana Ewangelisty. Zrekonstruowane zostały ratusz staromiejski i trzy manierystyczne kamieniczki na Rynku Siennym. Jak dawniej dominuje tutaj strzelista wieża katedry św. Jakuba. Wojnę przetrwał również plac Orła Białego i ulica Staromłyńska, gdzie wznoszą się odrestaurowane budowle pałaców: Pod Globusem, Jońskiego i Klasycystycznego oraz elementy małej architektury, jak rzeźba Flory i fontanna Orła Białego.

Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego

Turyści mogą odwiedzić również Wały Chrobrego. Jest to już nieistniejący ciąg fortyfikacji na wysokim brzegu Odry, na którym w XIX w. wybudowany został zespół monumentalnych gmachów: Akademii Morskiej, Muzeum Narodowego i Urzędu Wojewódzkiego. Przed frontonem Muzeum Narodowego w środkowej części kompleksu znajduje się rzeźba Herkulesa walczącego z centaurem – zdecydowanie warto uwiecznić go na zdjęciu i umieścić w albumie jako pamiątkę wypadu do szczecina. W zbiorach muzeum zgromadzono malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne polskie i obce. Można również obejrzeć klejnoty i stroje książąt pomorskich.

„Pływające Ogrody 2050”

Szczecin reklamuje się hasłem „Pływające Ogrody 2050” i nie ma w tym przesady, bo woda i zieleń to jeden z dominujących akcentów krajobrazu miasta. Do zielonych atrakcji miasta należy Ogród Różany, gdzie można podziwiać kilkadziesiąt odmian róż. W sąsiedztwie jest Ogród Dendrologiczny utworzony na terenie dawnego cmentarza. Lasy Miejskie to zadbane tereny zielone przy granicach miasta przechodzące w dzikie obszary leśne. Lasy Arkoński i Głębokie w północnej części to miejski kraniec Puszczy Wkrzańskiej. Parki Leśne Zdroje i Klęskowo przechodzą w Puszczę Bukową, a Park Leśny Dąbie to przedsionek Puszczy Goleniowej. Jasne Błonia to natomiast park sąsiadujący z kompleksem gmachów urzędu miejskiego. Patronem jest Jan Paweł II, na pamiątkę papieskiej mszy odprawianej w tym miejscu podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1987 r. Posąg papieża, Pomnik Czynu Polaków w formie wzlatujących orłów, a także szpalery platanów występujące w tym parku w największym skupieniu w Polsce, tworzą niepowtarzalne wrażenie.

Dodaj komentarz