Płatności za granicą

Płatności za granicą

Wyjeżdżając na wakacje bez wątpienia potrzebne są pieniądze. Radzimy, jak na urlopie korzystać bezpiecznie i bez zbędnych kosztów z gotówki lub karty.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Płatności za granicą często odbywają się gotówką. Jeżeli ty również płacisz w ten sposób zadbaj o bezpieczeństwo. W portfelu trzymaj niewielką ilość pieniędzy, np. na toaletę. W razie kradzieży unikniesz dużych strat. Większe sumy schowaj w trudno dostępnych miejscach. Może to być np. wewnętrzna kieszeń torebki zamykana na suwak. Nie noś też wszystkich pieniędzy w jednym portfelu. Przygotuj dodatkowy schowek z zapasem na czarną godzinę. Miej ze sobą kartę na wypadek awaryjnej sytuacji.

Kupujesz walutę?

Unikaj drogich kantorów! Omijaj te na lotniskach, w hotelach i kurortach – są najdroższe. Wyjątkiem jest Tunezja, gdzie ceny we wszystkich kantorach są podobne. Waluty wymienialne kup w kraju w zwykłym kantorze lub w banku.

Jeśli jedziesz do Egiptu, weź ze sobą dolary. Co prawda obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski, ale korzystniej wziąć na wakacje właśnie dolary. Możesz też kupić euro, ale w Egipcie dolary mają lepszy kurs wymiany. Nie korzystaj z wymiany walut na ulicy, bo możesz paść ofiarą oszustwa! Nie wymieniaj też całej waluty na funty. Nie zamienisz ich z powrotem, a większej ilości funtów nie wolno wywozić.

Jeśli jedziesz do Tunezji, weź euro. W tym kraju obowiązuje dinar tunezyjski, ale lepiej zabrać euro, bo ma korzystny przelicznik. W hotelach można płacić właśnie w euro. Nie wymieniaj większych sum, by nie zostały ci dinary. Ich wywóz jest nielegalny! Jeśli jednak nie wydasz wszystkich, możesz wymienić je na euro lub dolary na lotnisku. Jednak kurs w tę stronę nie jest już tak korzystny.

Płatności za granicą

Jeśli płatności za granicą dokonujesz przy użyciu karty złotówkowej, za każdym razem zwróć uwagę na terminal. Zazwyczaj istnieje możliwość wyboru waluty transakcji. Zawsze wybieraj płatność w PLN. Tak unikniesz niebezpieczeństwa wielokrotnego przewalutowania i związanych z tym dodatkowych kosztów. Nie masz wpływu na kurs rozliczenia, ale przynajmniej od razu wiesz ile PLN zostanie ściągniętych z konta.

Jeśli pobierasz pieniądze z bankomatu, ignoruj wszelkie komunikaty! Chcesz wyciągnąć euro? Po prostu kliknij EUR. Nie reaguj na dodatkowe pytania bankomatu. Możesz spotkać się z zapytaniem “Chcesz zapewnić sobie najlepszy kurs wymiany?”. Albo “Potrzebujesz więcej gotówki? Weź kredyt już teraz!” Nie wierz w to! Kredyt możesz wziąć w kraju, bezpiecznie i w swojej walucie. Nawet jeżeli porwie cię wakacyjny wir nie daj się ponieść emocjom za granicą.

Dodaj komentarz