Lawendowa Prowansja

Lawendowa Prowansja

Kiedy pierwszy raz przyjedziesz do Prowansji, zakochasz się w tym miejscu. To nie tylko pachnące pola lawendy i delikatne krajobrazy, ale i ziołowa kuchnia, kamienne miasteczka i przede wszystkim przemili ludzie. Jest to duży region historyczny z bogatą kulturą, w którym odnajdziesz wiele ciekawych miejscowości. Jak każde miejsce na Ziemi, posiada swoje położenie – południowo-wschodnia Francja.

Od czego zacząć wycieczkę po Prowansji

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Prowansji, warto udać się w pierwszej kolejności do jego serca, czyli kotliny Luberon. Jest to to region otoczony niewysokimi górami, żyzna równina chroniona przed wiatrem. Od północnej strony znajduje się szczyt Mont Ventoux. Cała okolica porośnięta jest piniami i cedrami. Duża część Europy uważa, że to jedno z najromantyczniejszych miejsc na kontynencie. To kraina pełna urokliwych miasteczek, pól z dzikimi ziołami, winnic i gajów oliwnych. W Prowansji miejscem wartym odwiedzenia jest również tutejsza Wenecja z pływającym targiem. Znajduje się w miasteczku Isle Sur la Sorgue. Ludzie osiedleni są tu na wysepkach, poprzeplatanych mniejszymi i większymi mostkami oraz kołami młyńskimi. Słynie z handlu antykami, zwłaszcza w sezonie letnim. Możesz tu kupić niemalże wszystko.

Kolejny punkt zwiedzania – Les Baux de Provence

Jednym z miasteczek, które zaskakuje niepowtarzalnością jest Les Baux de Provence. Jego dzieje sięgają IX wieku. Zachowały się tu ruiny zamku oraz wielu kamienic. Jednak główną atrakcją są dawne kamieniołomy, dziś znane pod nazwą Carrieres de Lumieres. W latach 70. utworzono tu galerię obrazu i dźwięku. Filmy na określony temat wyświetlane są bezpośrednio na ścianach skalnych. Kolejnym ciekawym miasteczkiem jest Arles z monumentalną areną. W sezonie letnim odbywają się tu corridy, podczas których nie dochodzi do rozlewu krwi. Dwie drużyny walczą między sobą, próbując zdjąć z rogów byka przepaskę. W pobliżu Prowansji znajduje oczywiście Lazurowe Wybrzeże, którego nie można pominąć. Słynie przede wszystkim z pięknych plaż, lazurowej wody oraz słońca grzejącego tu przez cały rok. Miastem, w którym warto się zatrzymać, aby nie tylko leżeć na plaży jest Cassais To przepięknie położony port, otoczony kawiarniami i kamienicami, niewielka miejscowość, dlatego na plażę idzie się zaledwie parę minut.

Prowansja i Lazurowe Wybrzeże to krainy ciągnące się długimi kilometrami. Nie sposób opisać wszystkich miejscowości, które warto tu zwiedzić. Do osławionych należy Saint-Tropez, Menton i Awinion. Jednak to od ciebie zależy, jaki kierunek obierzesz i do jakich miejscowości się udasz.

Dodaj komentarz