Dominikana jest przepięknym krajem, który przyciąga turystów całym rokiem. Nic dziwnego, ponieważ piękne krajobrazy przeplatają się tutaj z wysoką temperaturą zarówno latem, jak i zimą. W tym “raju na ziemi” mogą nas jednak spotkać przykre niespodzianki w postaci opadów, a nawet huraganów. Kiedy jechać na Dominikanę, by korzystać z jej uroków, a jednocześnie uniknąć niesprzyjającej aury? Warto poznać tajemnice dominikańskiego klimatu.
Dlaczego warto udać się na Dominikanę?
Jeśli ciągle zastanawiasz się nad tym, czy podróż na Dominikanę to dobra decyzja, nie wahaj się ani chwili dłużej. Karaibska wyspa to prawdziwy raj na ziemi, który ma do zaoferowania masę atrakcji dla odwiedzających. Do najważniejszych należą oczywiście niesamowite piaszczyste plaże, które sprzyjają zarówno leniwemu, jak i aktywnemu wypoczynkowi. Nie będą nudzić się miłośnicy snorkelingu, żeglarstwa czy kitesurfingu. Panująca tam morska flora oraz przepiękne rafy koralowe przyciągają odwiedzających z całego świata. Dominikana kryje w sobie jednak wiele ciekawych miejsc również w głębi lądu. Przykładem może być jej stolica, Santo Domingo, którego architektura zachwyca każdego turystę. Do miejsc, które po prostu trzeba tam odwiedzić, należy m.in. Zona Colonial, czyli zabytkowa część miasta, w której znajdziemy ponad 300 zabytkowych budowli, w tym pierwszą katedrę Ameryki, czyli Katedrę Najświętszej Maryi Panny.
Zaskoczyć może też niewielkie miasteczko Jarabacoa, które otoczone jest przez wspaniałe lasy, urokliwe potoki oraz niezwykłe wodospady. To najlepsze miejsce dla osób, które uwielbiają spływy pontonem lub kajakiem oraz górskie wycieczki. Na uwagę zasługuje też Altos de Chavon, wioska, która stanowi replikę XVI-wiecznej wioski toskańskiej. Cały kompleks powstał z inicjatywy multimilionera, który w latach 70. XX wieku postanowił zrealizować takie przedsięwzięcie w ramach prezentu urodzinowego swojej córki. To prawdziwa gratka dla fanów architektury.
Klimat na Dominikanie
Dominikana leży w strefie klimatu równikowego. Całym rokiem panują tu wysokie temperatury, których średnia wynosi 25°C. Podczas najcieplejszych miesięcy możemy cieszyć się temperaturą wynoszącą 30-32°C. Co prawda w górach jest nieco chłodniej, bo średnia temperatura to ok. 17°C. Jednak nadal jest ona wystarczająca, by spędzić miły urlop i oczywiście wyższa niż chociażby podczas polskiej zimy. Na Dominikanie spotykane są również opady, które są nierównomierne. Najbardziej mokrym regionem jest północne wybrzeże, jednak wszędzie możemy się na nie natknąć. Są one uzależnione od tego, jaka akurat panuje pora w kraju – mokra czy sucha?
Najlepszy termin na wyjazd na Dominikanę
Kiedy jechać na Dominikanę? Okres od listopada do marca to pierwszy ze szczytów sezonu turystycznego. Jest to jednocześnie tzw. okres pory suchej – temperatury są wtedy najwyższe, a opady sporadyczne. Należy jednak wiedzieć, że jesienią rozpoczyna się na Dominikanie okres huraganów. Trwa on aż do listopada, a największe nasilenie notuje się we wrześniu. Co prawda zjawisko to od lat nie wyrządziło większych szkód, jednak warto zaplanować wyjazd w innym czasie – dla własnego spokoju i bezpieczeństwa.
Kolejny szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do sierpnia. Jest to ostatni moment, by odwiedzić Dominikanę przed sezonem huraganowym. Co prawda w tym czasie trwa pora deszczowa, jednak opady są przelotne i orzeźwiające. Największe opady deszczu na Dominikanie notuje się w maju, więc okres od czerwca do sierpnia będzie lepszym wyborem na urlop. Najbardziej “mokry” czas będzie już za nami i raczej nie spotkamy się z ulewami.
Jeżeli zależy Ci na spokoju i chcesz uniknąć nadmiernego tłoku, lepiej omijaj szerokim łukiem terminy, kiedy kurorty są przepełnione. Wspomniany prędzej okres od czerwca do sierpnia właśnie do takich należy. Kurorty mogą być zatłoczone również w okresie Świąt Bożego Narodzenia, sylwestra, ferii zimowych oraz Wielkanocy. Jeśli zatem zależy ci nam na tym, by maksymalnie odpocząć staraj się zarezerwować pobyt w innych terminach. Jeżeli jednak tłumy turystów nie są ci straszne i zależy ci głównie na spędzaniu czasu na plaży, wystarczy, że będziesz sugerować się pogodową aurą konkretnych miesięcy.
Warte górskiej wspinaczki są rozległe tereny górzyste, w tym znajdujący się na Dominikanie najwyższy szczyt karaibskich wysp, czyli Pico Duarte o wysokości 3098 m n.p.m., z którego rozpościera się cudowny widok na wyspę.
Wybrany termin a koszt pobytu
Wybierając się na wakacje, wielu z nas poza pogodą panującą w danym kraju kieruje się również ceną wycieczki. Te jak wiadomo najwyższe są podczas trwania szczytu sezonu – chyba, że uda ci się trafić świetną ofertę last minute. Jeżeli jednak nie chcesz czekać do ostatniej chwili, a nie możesz pozwolić sobie na wyjazd poza sezonem, to zaplanuj urlop prędzej.
Bez względu na pogodę czy tłumy turystów Dominikana jest cudowna. To, kiedy jechać na wymarzony urlop zależy tylko od ciebie. Teraz już wiesz, kiedy unikać wyjazdu, by nie natknąć się na huragan czy duże opady deszczu, więc łatwiej będzie ci wybrać odpowiedni termin.