Książki o turystyce – czy warto się nimi kierować?

Książki o turystyce – czy warto się nimi kierować?

Turystyka jest dzisiaj niezwykle modna. Jest to sposób spędzania czasu i przede wszystkim wydawania naszych pieniędzy. Oczywiście robią to jedynie ludzie zamożni, których na takie wycieczki stać. Wielu z nich było już niemal wszędzie na świecie. Dzięki temu mają niesamowite historie, które mogą opowiadać, wspaniałe pamiątki oraz mnóstwo wrażeń, których nie da się przeliczyć na żadną walutę. Równie modne jak sama turystyka jest opowiadanie o niej. Wielu bogatych ludzi, którzy przeżyli niesamowite rzeczy w obcych krajach i innych dzikich miejscach, chcą się tymi wrażeniami podzielić z innymi ludźmi. Oczywiście wiąże się to z pewnym snobizmem bogaczy oraz z chęcią osiągnięcia dodatkowego zysku.

Modne stają się, zatem wszelkiego rodzaju książki, które opowiadają o tych podróżach. Są oczywiście w normalnej cenie, ale mają zazwyczaj fantastyczny marketing. Trzeba jednak spojrzeć na te zdobycze książkowe z nieco innej perspektywy. Wiadomo przecież, że snobistyczni bogacze, którzy spędzali życie na podróżowaniu, nagle nie obudzili się z wielkim talentem literackim, pisarskim. Nie mogli, zatem sami sklecić jakiejkolwiek książki. Są zatem specjalni pisarze, którzy zrzekają się swoich praw do autorstwa książki, którą napisali na rzecz takiego bogacza i zostają za to odpowiednio wynagrodzeni i wydaje się, że wszyscy są szczęśliwi. Jako czytelnicy powinniśmy sobie zdawać z tego sprawę.
Dzisiaj pisze książki o turystyce także mnóstwo osób medialnych, nie tylko dziennikarze, ale także zwykli prezenterzy, którzy pojechali w jakąś podróż i chcą na swoich wakacjach jeszcze sporo zarobić. Mamy zatem połączenie programów o tematyce turystycznej, które przecież mimo pozornie obiektywnego opisu kraju, jednak do niego zachęcają, w związku z tym jest to świetna reklama dla każdego miejsca, które pragnie stać się rajem dla turystów. Jednocześnie sprawia się, że widz zainteresowany programem, gdy ujrzy w księgarni książkę, także się nią zaciekawi, bo będzie to dla niego już coś znajomego. Turystyka jest dzisiaj niezmiernie modna, ale jako czytelnicy bez względu na to czy planujemy się w te miejsca wybrać czy nie, powinniśmy czytać tego rodzaju pozycje ostrożnie i przede wszystkim krytycznie. Często znajdują się w nich nieprawdziwe informacje i nie znajdujemy zupełnie nic, co mogłoby nas naprawdę zainteresować. Jeśli szukamy rad praktycznych, które pomogłyby nam dany kraj i jego obyczaje czy klimat zrozumieć oraz poznać, to możemy się mocno rozczarować.

Turystyka przedstawiona w tego typu książkach ma zupełnie inne oblicze. Należy pamiętać, że tak mocno reklamowane książki o tego typu tematyce są niestety przekoloryzowane i jeśli będziemy się nimi kierować, możemy się mocno zdziwić. W związku z tym postarajmy się czytać te książki jak każdą powieść, z przymrużeniem oka, pamiętając, że jest to tylko książka, a więc fikcja, a nie całkowita prawda. Jeśli jednak postępujemy rozsądnie, to nie będziemy mieć większego problemu ze stwierdzeniem, że tego typu literatura nie jest nam do szczęścia potrzebna. Należy patrzeć na to jak na kolejny sposób zarabiania pieniędzy, w którym nie musimy wcale uczestniczyć.

Dodaj komentarz