Jest jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Krasnobród. Zespół klasztorny Dominikanów to cenny zabytek oraz ważne miejsce kultu, nic więc dziwnego, że turyści w trakcie wycieczki po terenie Roztocza Środkowego tak chętnie tu zaglądają. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Na czym polega jego fenomen?
Zespół klasztorny Dominikanów w Krasnobrodzie tworzy murowany kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z lat 90-tych XVII wieku, wzniesiony w początkach XVIII stulecia klasztor oraz kaplica z 1778 roku. Fundatorką klasztornej świątyni była Marysieńka – późniejsza żona króla Jana III Sobieskiego, która w ten sposób chciała podziękować za powrót do zdrowia. Miał jej w tym pomóc woda z miejscowego źródła, nic więc dziwnego, że właśnie w Krasnobrodzie ufundowała ona tak ważną świątynię.
Co można zobaczyć w tej świątyni? Klasztorny kościół kusi pięknym wnętrzem, w którym nie brak cennych dzieł sztuki. Ołtarz główny oraz cztery ołtarze boczne są ciekawymi przykładami sztuki późnobarokowej. Na wyróżnienie szczególne zasługuje ołtarz główny, wykonany przez Jana Mauchera w latach 70-tych XVIII wieku. W ołtarzu tym umieszczone zostały figury świętych: Jacka, Dominika, Wincentego i Tomasza z Akwinu. W ołtarzu tym znajduje się również XVIII-wieczny obraz, który przedstawia nawiedzenie św. Elżbiety przez Matkę Boską, oraz obraz główny – otoczony silnym kultem obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Pochodzi on z I połowy XVII stulecia i jest dziełem nieznanego artysty. Przez pewien czas obraz ten znajdował się w Zamościu, w tamtejszym kościele ormiańskim, później jednak powrócił do Krasnobrodu. Dziś jest tu głównym celem pielgrzymek oraz dziełem sztuki, któremu turyści w trakcie krajoznawczej wycieczki tak chętnie poświęcają swój czas.
A jakie obrazy można podziwiać w pozostałych ołtarzach? Obrazy św. Józefa i św. Anny to przedstawienia widoczne w ołtarzach bocznych znajdujących się z lewej strony, z kolei w ołtarzach stojących po prawej stronie umieszczono wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Walentego. Wielką ciekawostką jest tu również ołtarz soborowy, pochodzący z prywatnej kaplicy Jana III Sobieskiego. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciągają tez obrazy przedstawiające 12 apostołów oraz świętych: Antoniego, Bartłomieja, Mikołaja oraz Rocha. Całość robi ogromne wrażenie – nie tylko na wiernych, ale i na turystach, którzy w Krasnobrodzie chcą się nacieszyć widokiem ciekawych dzieł sztuki sakralnej.
Interesujących obiektów nie brak też w najbliższym otoczeniu świątyni. Ciekawie prezentuje się przykościelny cmentarz, na terenie którego wyróżnia się kolumna z XVII wieku, intryguje tez pobliski drewniany spichlerz, będący pamiątką z końca XVIII wieku. Dziś spichlerz ten pełni rolę muzeum parafialnego, a zaglądający do jego wnętrza goście mogą ujrzeć wyjątkową kolekcję wieńców dożynkowych. Inne zbiory muzealne związane są z przyrodą, geologią oraz z garncarstwem – zajęciem, któremu dawni mieszkańcy Krasnobrodu poświęcali wiele uwagi. Warto też odwiedzić park, który rozciąga się tuż za kościołem. Jego największą atrakcją jest kalwaria z kapliczkami wykonanymi w latach 80-tych XX wieku przez Lucjana Borutę – niepełnosprawnego artystę z Drohiczyna.