Planując wakacje szukamy miejsc, które odpowiadają naszym upodobaniom. Niektórzy z nas będą zachwyceni spędzając całe dnie na plaży, inni uwielbiają podziwiać zabytki. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie wakacji bez sportów wodnych i aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czego ty oczekujesz od swojego wakacyjnego wyjazdu warto zapoznać się z atrakcjami Mierzei Wiślanej. Jest ona pełna pięknych miejsc i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Mierzeja Wiślana to wydmowe pasmo lądu o długości 100 km, oddzielające wody Bałtyku od Żuław i Zalewu Wiślanego.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje, przeczytaj poniższe propozycje!
Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą obowiązkowym punktem na mapie będzie Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Został on utworzony w 1985 roku i obejmuje połowę długości polskiej części mierzei. To także obszar chroniony konwencją Natura 2000. Powstał w celu zabezpieczenia unikatowego krajobrazu porośniętych lasem wydm, nadmorskich plaż i przybrzeżnego ekosystemu Zalewu Wiślanego. Nad brzegiem Zalewu Wiślanego w Przebrnie znajduje się rezerwat leśny Buki Mierzei Wiślanej ze 150-letnim naturalnym starodrzewiem bukowym. W części wschodniej mierzei znajdują się piaszczyste plaże nad Zalewem Wiślanym. Tutaj też wznosi się Wielbłądzi Garb (56 m n.p.m.), najwyższe wydmowe wzgórza Mierzei Wiślanej.
Mówiąc o Mierzei Wiślanej koniecznie trzeba wspomnieć o Krynicy Morskiej. Jest to największe i najbardziej popularne kąpielisko na mierzei. Od 1991 roku jest miastem, które swym obszarem obejmuje ponad połowę polskiego odcinka mierzei. Zabudowa mieszkaniowa i letniskowa opanowała pokryte lasem wydmy, co nadaje Krynicy swoisty urok. Uliczki meandrują, wznoszą się i opadają niczym w górskim kurorcie. Wizytówką kurortu jest latarnia morska z 1949 roku na szczycie jednej z wydm. W sezonie najbardziej tłoczne i gwarne jest centrum miasta leżące przy głównej drodze w sąsiedztwie portu pasażerskiego i jachtowego nad Zalewem Wiślanym. Atrakcja portu jest wysunięty w głąb wód zalewu betonowy pirs, który pełni rolę molo spacerowego. Jeśli lubisz szaleństwo wodne możesz odwiedzić szkołę windsurfingu w Krynicy Morskiej. Poza windsurfingiem masz możliwość spróbowania swoich sił w kitesurfingu. Obie dyscypliny napełnią cię pozytywną dawką energii i gwarantują wspaniałą zabawę. Ponadto możesz wypożyczyć rowery wodne lub łodzie wędkarskie. Obok molo i przystani pasażerskiej znajduje się również Lunapark. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Znajdziesz tam karuzele, pontony wodne, kolejkę górską i wiele innych atrakcji. Pobyt w Lunaparku gwarantuje dużą porcję adrenaliny, świetną zabawę i niezapomniane chwile z rodziną.
Gdzie pojechać na wakacje poza Krynicą Morską?
Dużym powodzeniem cieszą się również Kąty Rybackie. Jest to popularne letnisko na Mierzei Wiślanej. Zabudowę Kątów Rybackich od bałtyckiej plaży oddziela 2-kilometrowy pas lasów. Są tu dwie przystanie: rybacka na nadmorskiej plaży oraz żeglarska, pasażerska i rybacka nad Zalewem Wiślanym. Przystań żeglarska Neptun oferuje wypożyczalnię sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowery wodne czy łodzie wiosłowe. Możesz tutaj również zjeść smaczną, świeżo przyrządzoną rybę, a potem odpocząć w wynajętym pokoju. Przy porcie znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego, które również warto odwiedzić. Nad Kątami Rybackimi jest kanał powietrzny, którym klucze kormoranów przelatują na żerowiska na Zalewie Wiślanym i z powrotem do gniazd w rezerwacie.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Sztutowo. Jest to duża wieś położona pomiędzy korytem Wisły Królewieckiej a podnóżem wydm Mierzei Wiślanej. Większość Polaków bardziej niż z letniskiem kojarzy ja ze znajdującym się na jej terenie w czasie II wojny światowej niemieckim obozem Konzentrationslager Stutthof. Dzisiaj jest on zamieniony na park pamięci pod opieką Państwowego Muzeum Stutthof. We wsi zachowały się typowe murowane i drewniane domy z pierwszej połowy XX wieku. Nad brzegami Wisły Królewieckiej znajduje się nowy port jachtowy Marina Baltica. Jest to idealne miejsce dla wodniaków, żeglarzy, jak i turystów wypoczywających nad morzem w Sztutowie i okolicach. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz organizowane są spływy kajakowe.
Warto również wspomnieć o Stegnie. Jej najcenniejszym zabytkiem jest ryglowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1683 roku. Wystrój wnętrza w większości pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Najcenniejszym elementem jest malowidło wykonane na płótnie i podwieszone pod stropem kościoła. Uwagę zwraca również duży model żaglowca. W kościele co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy pod patronatem Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska. Na spokojny odpoczynek możesz udać się na plażę, gdzie możesz rozkoszować się szumem morza i promieniami słońca. W Stegnie możesz także udać się na przejażdżkę koleją wąskotorową. Jest to wspaniała atrakcja dla najmłodszych.
Każdy kto zastanawia się, gdzie pojechać na wakacje powinien wziąć pod uwagę jedną z miejscowości Mierzei Wiślanej. A może wybrać się na objazdową wycieczkę po całej mierzei? Niezależnie od tego, jaką formę wakacyjnego odpoczynku preferujesz, tutaj na pewno znajdziesz miejsce odpowiednie dla siebie.