Gdzie pojechać na Sylwestra – najciekawsze zagraniczne zwyczaje sylwestrowe

Polskiego Sylwestra zna każdy z nas. Co roku wiele osób hucznie wita Nowy Rok podczas sylwestrowej imprezy wśród znajomych. Tradycją naszego kraju stały się również liczne koncerty odbywające się w różnych miastach. Jednak nie na całym świecie Sylwester odbywa się w taki sam sposób. W wielu krajach przywitanie Nowego Roku wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Gdzie pojechać na Sylwestra, by poznać najciekawsze zagraniczne zwyczaje sylwestrowe? Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące miejsca świata, do których warto pojechać, by powitać Nowy Rok.

Gdzie pojechać na Sylwestra – Australia

W Australii na przełomie grudnia i stycznia odbywa się kilka festiwali muzycznych. Jednym z nich jest na przykład Falls Festival na Tasmanii. Można powiedzieć, że jest to konglomerat wielu sztuk – możesz w tym czasie wziąć udział w koncertach rockowych, obejrzeć występy kabaretowe, a nawet pokazy cyrkowców. Będąc na antypodach na przełomie roku warto sprawdzić też Lost Paradise niedaleko Sydney, Beyond the Valley pod Melbourne i Orgin NYE w Perth. Od lat najpopularniejszym i najbardziej fascynującym miejscem w czasie Sylwestra jest Sydney. Wraz z nadejściem Nowego Roku cały most Sydney Harbour Bridge jest oświetlony ponad osiemdziesięcioma tysiącami fajerwerków. Takie widowisko na pewno będzie niezapomniane. Co więcej, nie musisz być wcale w samym centrum imprezy, by cieszyć się takim widokiem. Pokaz jest bowiem widoczny w promieniu nawet 16 km od Sydney! Niezwykłe wrażenia gwarantowane!

Gdzie pojechać na Sylwestra – Nowy Jork

Kiedy w Polsce wznosi się ostatni już toast szampanem, na Manhattanie atmosfera dopiero sięga zenitu. Od 1904 r. mieszkańcy Nowego Jorku, a także turyści przybywają na Times Square, by powitać Nowy Rok. Na co dzień jedno z najruchliwszych skrzyżowań, pełne telebimów i billboardów reklamowych, tej nocy przeobraża się w centrum sylwestrowej imprezy. Klimatu nadaje również świetny program artystyczny z udziałem sławnych gwiazd muzyki. Nieodłącznym elementem Sylwestra w Nowym Jorku jest Ball Drop. Z wysokiego wieżowca opuszczana jest kryształowa, mieniąca się kula. Spada ona punktualnie o północy po wspólnym odliczeniu przez zebranych ostatnich sekund mijającego roku. Jednocześnie jest to symbol witający Nowy Rok, a na wiwatującą publikę spada ogromna ilość kolorowych płatków konfetti. Tak hucznie przywitany Nowy Rok na pewno będzie dla ciebie pomyślny!

Gdzie pojechać na Sylwestra – Tajlandia

W Tajlandii podczas każdej pełni księżyca odbywa się Full Moon Party. Jest to impreza na plaży, a także kwintesencja backpackerskiej turystyki w Tajlandii. Jeżeli jesteś podróżnikiem i uwielbiasz wyprawy z plecakiem, taka forma powitania Nowego Roku powinna ci się spodobać. Gdy księżyc pojawia się nad horyzontem, kilkanaście tysięcy mieszkańców i podróżnych w plażowych strojach rozpoczyna sylwestrową imprezę. Z głośników przy stojących co kilkadziesiąt metrów klubach płynie dyskotekowa muzyka, nadająca charakteru całemu wydarzeniu. W minibarach serwowane są drinki, jednak w bardzo ciekawy sposób – podaje się je w kolorowych wiaderkach. Zabawę dopełniają skoki przez płonące obręcze i malowanie ciał fluorescencyjny barwami. Co ciekawe impreza sylwestrowa w Tajlandii często przeciąga się na kolejne noce! Jeśli zatem lubisz kilkudniowe szaleństwo, to tutaj na pewno możesz sobie na nie pozwolić.

 

Gdzie pojechać na Sylwestra – Rio de Janeiro

Świętowanie Nowego Roku na Copacabanie (dzielnica Rio de Janeiro) odbywa się w bieli. Jeśli wybierasz się tam na Sylwestra przygotuj sobie więc białe ubranie. W Brazylii biały kolor uznawany jest za szczęśliwy, a ubieranie się w białe rzeczy ma zapewnić szczęście w kolejnym roku. Wielu turystów i mieszkańców Rio de Janeiro, bawiących się co roku na plaży, przynosi ze sobą kwiaty albo kosmetyki. Po co? Po to, aby wrzucić je przed północą do oceanu. Takie zachowanie jest związane z wywodzącą się z dawnych afrykańskich wierzeń boginią mórz Yemanji, a wrzucone rzeczy są ofiarą dla niej. Imprezę dopełniają gorące rytmy dobiegające z kilku scen – możesz zabawić się w rytmie  tradycyjnej samby, a nawet brazylijskiego rocka. W Sylwestra nie zabraknie także spektakularnego widowiska. Co roku odbywa się kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni, które są odpalane z pływających kilkaset metrów od brzegu pontonów. Widok jest imponujący, tym bardziej, że eksplodujące fajerwerki odbijają się w oceanie. Gwarantujemy, że wrażenia będą niezapomniane!

Gdzie pojechać na Sylwestra – Edynburg

A co powiecie na Szkocję? Tam Sylwester wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Co ciekawe, impreza wcale nie kończy się wraz ze wschodem słońca, a trwa aż cztery dni! Jeśli zdecydujesz się właśnie tam powitać Nowy Rok będziesz mógł podziwiać efektowną paradę z pochodniami. Parada co roku przechodzi przez historyczne centrum miasta, aby rytualnie spalić łódź wikingów. Nie zabraknie również świetnych występów artystycznych. Najpopularniejszy zazwyczaj jest koncert pod edynburskim zamkiem, a o północy nad miastem odbywa się jeden z największych noworocznych pokazów sztucznych ogni na świecie. Będąc w Szkocji warto, żebyś wiedział jakie panują tam zwyczaje. Otóż, po imprezie mieszkańcy przystępują do odwiedzania znajomych. Ma to związek nie tylko ze zwykłymi odwiedzinami. Tradycja bowiem głosi, że jeśli pierwszą osobą, która w Nowym Roku przekroczy nasz próg będzie wysoki, ciemnowłosy mężczyzna zapewni to nam szczęście w przyszłym roku. Nad ranem natomiast najodważniejsi imprezowicze urządzają sobie pierwszą w Nowym Roku kąpiel w rzece Forth. Być może to właśnie ty wskoczysz do rzeki?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pojechać na Sylwestra, by spędzić go nieco inaczej, powyższe miejsca na pewno ci to zagwarantują. Wybór jednego z tych miejsc będzie połączeniem niesamowitej zabawy z poznawaniem zwyczajów innych krajów. Co prawda nasz polski Sylwester również jest cudowny i każdy na pewno potrafi spędzić go w taki sposób, by był niezapomniany. Jeżeli jednak chcesz spróbować czegoś innego, to nie zastanawiaj się zbyt długo i przywitaj Nowy Rok w innym stylu!

 

Dodaj komentarz