Dlaczego wakacje na Krecie muszą się udać?

Dlaczego wakacje na Krecie muszą się udać?

Ta wyspa to kolebka cywilizacji europejskiej. Będąc na Krecie, czujemy jak odżywają starożytne mity, jak chociażby ten o królu Minosie. Poza tym wyspa przyciąga pięknymi, piaszczystymi plażami rozciągającymi się wzdłuż wybrzeża. W Grecji nie sposób nie popróbować też charakterystycznej kuchni, pełnej najlepszych owoców morza, dojrzewających w pełnym słońcu warzyw i wina. W menu typowych restauracji znajdziemy na przykład musakę czy souvlaki. 

Wyjazdów na wyspę warto poszukać w ofertach biur podróży. Wiele atrakcyjnych hoteli można znaleźć planując wakacje na Krecie. Wśród dostępnych propozycji są zróżnicowane opcje wyżywienia i wyloty z wielu miast Polski.

Heraklion i Knossos

Miłośnicy archeologii będą wniebowzięci. Pałac w Knossos, siedziba króla Minosa i więzienie mitycznego Minotaura to jeden z najbardziej niezwykłych zabytków archeologicznych Grecji. Podziwiać możemy co prawda ruiny, ale wiele miejsc zachowało się w naprawdę dobrym stanie, widoczne są nawet fragmenty fresków, które pomagają nam lepiej zrozumieć ówczesnych ludzi. Pałac to prawdziwy labirynt – prawdopodobnie właśnie ze względu na jego skomplikowaną architekturę mówi się o labiryncie Minotaura.
Świetnym uzupełnieniem będzie wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, gdzie podziwiać można między innymi słynny Dysk z Fajstos – do dziś naukowcy nie są pewni co przedstawia, najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi, że jest zapisem pieśni dla bóstwa. Ponadto w muzeum zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, sarkofagi oraz biżuterię. Zaskakujące jest jak bardzo wiele rzeczy przypomina to, czego używamy dziś – na przykład filiżanki, które z powodzeniem postawiliśmy w kuchennej szafce.

Elafonisi

Elafonisi to plaża, która przypomina karaibski raj. Charakterystyczny jest różowy piasek, powstający dzięki wciąż kruszejącym koralowcom. Kreteńczycy mówią jednak, że jest to kolor krwi, pozostały na plaży po masakrze jakiej na miejscowej ludności dokonali tam podczas okupacji Turcy. 
Niesamowita jest także woda w zatoczce – miejscami tak płytka, że znajdując się kilkadziesiąt metrów od brzegu, zanurzeni jesteśmy zaledwie po kostki.
Będąc na Elafonisi, należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed słońcem, które operuje tam wyjątkowo mocno. Klimat na Krecie jest tak przyjemny, że nie poczujemy spiekoty, natomiast możemy się nabawić popatrzeń słonecznych.

Chania

To bardzo urokliwe miasteczko zostało założone przez Wenecjan. Do dziś przespacerować się można po starym, weneckim porcie o ciekawej architekturze. Chania jest drugim, największym miastem na Krecie. Będąc tam, warto odwiedzić duży miejski targ, gdzie możemy kupić najlepsze przyprawy, oliwę i raki – specjalny kreteński likier w różnych smakach. Rozrywką dla całej rodziny, z której możemy w Chanii skorzystać jest krótki rejs po morzu stateczkiem z przeszklonym dnem. Popłynie z nami na pewno nurek, który podczas rejsu pływa pod łodzią, wabiąc kolorowe ryby.

Kreta to doskonałe miejsce na wakacje z całą rodziną. Wyspa zadowoli zarówno tych, którzy chcą odpocząć na plaży, jak i osoby lubiące zwiedzać.

Dodaj komentarz