Co zwiedzić w Toruniu – najciekawsze miejsca

Co zwiedzić w Toruniu – najciekawsze miejsca

Toruń to jedna ze stolic Kujaw i Pomorza. Historyczne losy związane z tym miastem miały znaczenie w kształtowaniu dziejów Polski. Toruń niewątpliwie powinien kojarzyć się z zakonem Krzyżackim. To wiele zabytkowych miejsc i ważnych postaci. Dzisiejszy Toruń to miasto o znaczeniu międzynarodowym. Co roku wiele tysięcy turystów przybywa do tego miasta. Dlaczego? Oczywiście, aby zobaczyć liczne zabytki architektury i nie tylko. Co zwiedzić w Toruniu? Oto najciekawsze miejsca warte odwiedzenia.

Miasto oferuje bardzo wiele atrakcji.

Każdy z nas powinien zaznaczyć na swojej mapie największy ośrodek astronomii obserwacyjnej. Nie można go ominąć będąc w Toruniu! Największym centrum w Polsce i jednym z największych w Europie jest Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To niezwykłe centrum obejmuje katedrę Astronomii, Astrofizyki oraz Radioastronomii. Podczas zwiedzania zobaczymy dwa największe radioteleskopy w Polsce. W centrum został stworzony, również układ słoneczny, który rozmiarowo dostosowany do parku pozwala na odkrycie Wszechświata. Niezwykle ciekawym miejscem jest Obserwatorium. Niewątpliwie zabierze każdego z nas w międzygwiezdną podróż oraz zdradzi tajemnice astronomii. Co zwiedzić w Toruniu poza „Wszechświatem”? Kolejne atrakcje przed nami!

Wstrzymał słońce ruszył ziemię.

Ważnym punktem na naszej mapie podróży będzie zapoznanie się z nieodłączną częścią historii Torunia. Tworzy ją jeden z najsłynniejszych i największych astronomów – Mikołaj Kopernik. Najwybitniejszy torunianin, który zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię jest dumą tego miasta. Na Rynku Staromiejskim możemy podziwiać jeden z najstarszych pomników słynnego astronoma. Brązowa statua mająca 165 lat jest wizytówką Torunia i miejscem spotkań nie tylko turystycznych, ale i towarzyskich. Osoba Mikołaja Kopernika jest warta poznania. Przybywając do Torunia i oglądając miasto jest to możliwe – można urządzić sobie lekcję historii.

Każdy z nas zna smak piernika.

Czy ktoś zastanawiał się, gdzie można zjeść najsmaczniejsze w Polsce? I jak wygląda najsłynniejszy piernik „katarzynka”? Odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie w Toruniu. Pierniki toruńskie już od minionych wieków były uznawane za dzieła sztuki. Dla rzeszy osób były drogocennymi przysmakami. Królowie Polski w ramach prezentu otrzymywali pierniki o wymyślnych kształtach, zawsze bogato zdobione, a nawet pozłacane. Pierniki, które były dziełem sztuki zyskały dużą popularność nie tylko w Polsce. W Europie były uznawane za drogocenne upominki. Ten niezwykły przysmak to tradycja Torunia. Każdy odwiedzający miasto powinien posmakować tego specjału. Kierunek jest jeden – Muzeum Toruńskiego Piernika. W tym miejscu możemy podziwiać pierniki, które śmiało nazwać można sztuką. Ty sam również możesz zostać cukiernikiem. W muzeum każdy ma możliwość wykonania własnego piernika oraz jego degustacji. Toruń nie zapomina o najmłodszych smakoszach. Na Starym Rynku znaleźć możemy „Piernikowe Miasteczko”. W tym miejscu pociechy znajdą place zabaw i moc różnych atrakcji. Dzięki nim pobyt w Toruniu będzie urozmaicony i jeszcze ciekawszy dla małych turystów. Oczywiście nie zabraknie podjadania pysznych pierników. Cała rodzina w „smaczny” sposób będzie mogła spędzić czas.

Co zwiedzić w Toruniu poza powyższymi miejscami?

Każdy zadaje sobie podobne pytanie wybierając się na wycieczkę. Musisz wiedzieć, że miasto wieczorową porą jest piękne! Oprócz wielu atrakcji na Starówce warta uwagi jest Panorama Nadwiślańska Torunia. Znajduję się ona na Kępie Bazarowej. Jest to piękne miejsce na brzegu Wisły, które wprowadzi Cię w romantyczny nastrój, jak też najpopularniejszy widok Torunia. Magię tego miejsca podkreśla nocna iluminacja. Warto udać się na spacer i poczuć niesamowity urok tego miejsca.

Co zwiedzić w Toruniu – najciekawsze miejsca

Niewątpliwie hasło „Toruński gotyk na dotyk” jest słuszne. Toruń jest drugim miastem posiadającym, tak duże dziedzictwo architektoniczne. W mieście możemy podziwiać zachowane w nienaruszonym stanie gotyckie budowle, mury obronne, spichrze oraz obiekty świeckie. Ważnym i wartym odwiedzenia jest Ratusz Staromiejski, Dwór Bractwa Św. Jerzego czy Katedra Świętojańska. W katedrze tej zobaczyć możemy słynny dzwon Tuba Dei.  Jest największym Polskim dzwonem średniowiecznym. Warty uwagi jest również Kościół Mariacki. Właśnie w nim znajdują się najpiękniejsze i najstarsze renesansowe organy w Polsce. Toruń to przepiękne zabytkowe miejsce. Obowiązkowym punktem na mapie jest Krzywa Wieża. Niewątpliwie jest ona symbolem miasta. Wart zobaczenia jest również Poczet Królów Polskich. Zespół 24 portretów znajdziemy w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego. Budowla ta zachwyca w całej swej okazałości.

Toruń to niezwykłe i magiczne miasto. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Od pięknych miejsc widokowych, po niesamowite zabytki. Warto przyjechać i poczuć klimat tego miasta, który zachwyci niejednego z nas. Co zwiedzić w Toruniu? Najlepiej odpowiesz sobie sam, kiedy odwiedzisz Toruń – miasto pełne magii, które na pewno nie zawiedzie!

Dodaj komentarz