Czas na indonezyjskiej wyspie Bali można spędzić w różnoraki sposób. Dla niektórych głównym atutem będą plaże, surfing i wypoczynek. Dla innych treking po wulkanach lub tropikalnych lasach. Ale Bali to też tzw. wyspa bogów. Sfera religijna jest tutaj widoczna na każdym kroku. Na tej stosunkowo niewielkiej wyspie jest ponad 20 tysięcy świątyń i kapliczek. Niektóre z nich, stały się obowiązkowym celem turystów, ze względu na swoje wyjątkowe położenie lub charakter. Aby zapoznać się choćby z najważniejszymi może nie wystarczyć nam wakacji. więc poniżej opis kilku z nich.
Pura Besakih
Zwana także “Świętą Matką”. To największy i najważniejszy kompleks świątynny na wyspie Bali. Wzniesiony został w X w. na zboczu wulkanu Agung. Roztacza się tam przepiękny, malowniczy widok na całą okolicę. Wielość świątyń (jest ich ok. 80) rozmieszczonych na tarasach na różnej wysokości i połączonych schodami robi niezwykłe wrażenie. Turyści mogą zwiedzać tereny okalające świątynie, ale nie wolno im wejść do środka.
Pura Ulun Danu Bratan
Jest chyba najbardziej znaną z balijskich świątyń. Jej wizerunek pojawia się na wszystkich folderach reklamujących Bali i Indonezję. Znajduje się nad brzegiem jeziora Bratan. W porze deszczowej, gdy woda zalewa jej ogrody, wygląda jakby wyrastała z jeziora. Widok wtedy jest rzeczywiście przepiękny. Świątynia czci boginię rzeki Dewi Danu.
Świątynia Tanah Lot
Została zbudowana na niewielkiej skale w XVI w, znajduje się ok. 20 metrów od brzegu. Nazwa Tanah Lot znaczy tyle co mała wyspa pływająca po morzu. Swoją budową odbiega od klasycznych świątyń na wyspie. Jest tam tylko jeden dziedziniec, a wewnątrz wielopoziomowe świątynie. Liczba poziomów jest dla hinduistów symboliczna. Co pół roku w świątyni zbierają się wierni, aby odprawić rytuał w intencji pokoju i harmonii. Pod świątynią znajduje się jaskinia, w której wedle wierzeń balijczyków mieszka święty wąż. Uważany jest za strażnika chroniącego przed złymi duchami.
Pura Tirta Empul
Jest to wyjątkowa świątynia ze względu na gorące źródło, które wybija do dzisiaj na jej terenie. Hinduiści uznają, że ma ono niezwykłe właściwości. Świątynia jest pełna pielgrzymów, którzy chcą w “świętej wodzie” dokonać oczyszczenia, nie tylko cielesnego, ale także duchowego. Z mocy źródła może skorzystać każdy, bez względu na religię jaką wyznaje. Przy wejściu do świątyni obowiązuje sarong, czyli duża chusta zakrywająca nogi, który można wypożyczyć na miejscu. Tereny świątynne są dość rozległe,ale warto je zwiedzić, aby poczuć tą mistyczną atmosferę.