Doba hotelowa – czym jest i ile trwa?

Doba hotelowa – czym jest i ile trwa?

Doba hotelowa – czym jest i ile trwa?

Osoby, które podczas swoich podróży spędzają noce w hotelach, z pewnością doskonale znają pojęcie doby hotelowej. Jak liczy się doby w hotelach? O której godzinie możemy rozpocząć nasz pobyt? Kiedy należy zwrócić pokój? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Czym jest doba hotelowa?

Pod pojęciem doby hotelowej rozumiemy przedział godzinowy, w którym goście hotelu mogą korzystać z wynajętego pokoju lub apartamentu oraz wszelkich atrakcji i udogodnień, jakie oferuje dany obiekt. Oznacza to, że wspomniana doba hotelowa nijak ma się do tradycyjnej, dobrze znanej nam doby. W wielu przypadkach hotele regulują czas pobytu, ustalając godzinę zameldowania oraz wymeldowania. Decydując się na skorzystanie z usług hotelu, płacimy więc nie za doby w rozumieniu 24-godzinnego czasu, ale za doby hotelowe, liczone według regulaminu danego obiektu. Warto pamiętać, że nie istnieje odgórnie narzucony czas trwania doby hotelowej, czy godziny jej rozpoczęcia, oraz zakończenia. Każdy obiekt może posiadać odrębne regulacje w tej kwestii, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferty danego hotelu.

Ile trwa doba hotelowa?

W większości przypadków doba hotelowa trwa 22 godziny, a poszczególne oferty najmu pokoi czy apartamentów wyraźnie wskazują dokładny przedział godzinowy. Dla przykładu, właściciele danego obiektu mogą ustalić, że doba hotelowa rozpoczyna się od godziny 14:00. Oznacza to, że goście, którzy zdecydują się na spędzenie nocy w takim hotelu, mogą zameldować się dopiero po wskazanej godzinie. Jeżeli dotrą na miejsce przed czasem, administrator obiektu nie ma obowiązku udzielenia najemcom dostępu do lokalu. Równie istotną kwestią jest godzina, w której doba hotelowa dobiega końca. Goście są zobowiązani do opuszczenia pokoju oraz zdania kluczy, czy kart dostępu przed upływem określonego czasu. Jeżeli regulamin obiektu wskazuje, że doba hotelowa kończy się o godzinie 12:00, wówczas najemca powinien opuścić lokal przed południem. Niestety, opóźnienia mogą okazać się kosztowne w skutkach. Zarządcy niektórych hoteli nakładają bowiem kary finansowe za przekroczenie czasu trwania doby hotelowej lub też wymagają uiszczenia opłaty za dodatkową, rozpoczętą dobę.

W jakim celu czas trwania doby hotelowej jest krótszy niż 24 godziny?

Funkcjonowanie doby hotelowej wynika z bardzo prozaicznej kwestii. Każdy pokój, czy apartament wymaga odpowiedniego przygotowania na przyjazd gości. Mowa tu oczywiście o czynnościach związanych ze sprzątaniem oraz zmianą pościeli. Poszczególne etapy pracy wymagają czasu, dlatego wspomniane w poprzednim akapicie, dwugodzinowe przerwy pomiędzy kolejnymi dobami hotelowymi są chwilą wytężonej pracy zespołu. Szacuje się, że kompleksowe posprzątanie i przygotowanie lokalu zajmuje od 30 minut nawet do ponad godziny. Tak duża rozbieżność czasowa jest uzależniona od takich kryteriów, jak powierzchnia pokoju lub apartamentu, ilość mebli, czy stan lokalu, jaki pozostawili po sobie poprzedni goście hotelowi.

Dodaj komentarz