Sposób na jazdę bez wysiłku? Zobacz rower elektryczny 

Sposób na jazdę bez wysiłku? Zobacz rower elektryczny 

Elektryczne wersje tradycyjnych środków lokomocji powoli wygryzają swoich poprzedników. Na ulicach widzimy więcej elektrycznych hulajnóg, niż tych napędzanych nogą. Tak samo deskorolki i właśnie rowery. Rower elektryczny nie wymaga od nas dużych nakładów energii – możemy jechać szybko, mało pedałując. Jest wygodny i wydajny. Czy warto zainwestować w rower elektryczny? 

Jak działa rower elektryczny? 

Czy wiesz, że pomysł roweru elektrycznego wcale nie jest taki nowy? Pierwsze prototypy powstały już w XIX wieku. Z czasem jednak pomysł zaczęto zmieniać, unowocześniać i modyfikować. Współczesne rowery elektryczne wyposażone są w mechanizm wspomagania, który uruchamiany jest poprzez napęd manualny. Żeby rower elektryczny zaczął jechać, musimy pedałować. Nie posiada samodzielnego silnika, ponieważ wtedy już nie byłby postrzegany w świetle prawa, jako rower. Cała idea roweru elektrycznego zamyka się we wspomaganiu siły ludzkiej niedużym silnikiem. 

Silnik, w który rower jest wyposażony ma za zadanie wspomagać rowerzystę w trudnych warunkach. Kiedy sprzęt rozpędzi się do 25 km/h, to automatyczne wspomaganie zostaje wyłączone. Innymi słowy, rowerem elektrycznym z łatwością wjedziemy pod górę lub będziemy jechać pod wiatr. Zdaniem silnika jest odciążenie rowerzysty, a nie całkowite wyręczenie. 

Zalety roweru elektrycznego 

Największą zaletą roweru elektrycznego jest odciążenie rowerzysty. Nie potrzebujesz włożyć aż tyle siły w napędzenie sprzętu, co przy tradycyjnym rowerze. To dobre rozwiązanie, kiedy używasz roweru jako środka komunikacji, np. na dojazd do pracy. Dzięki temu do biura dotrzesz wypoczety i świeży, nawet jeżeli po drodze będziesz miał długie podjazdy. Rower elektryczny pozwoli nam na ominięcie korków oraz szybkie i sprawne poruszanie się po mieście. Co ważniejsze nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Silnik jest ładowany i możesz podłączyć go do każdego gniazdka. 

Rower elektryczny jest ekologicznym rozwiązaniem. Nie wymaga benzyny, tak jak skutery lub inne jednoślady wyposażone w większy silnik. Porusza się co prawda nieco wolniej, jednak z wystarczającą prędkością, żeby wykorzystać go do codziennej komunikacji. Badania ruchu wykazały także, że e-rowery są bezpieczniejsze od starszego kuzynostwa. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na szybsze ruszenie i wydostanie się z niebezpiecznej strefy. Na przykład ronda lub skrzyżowania. Okazuje się, że gros wypadków na jezdni z udziałem rowerów wynika ze zbyt wolnego nabierania prędkości, a tym samy pozostania w niebezpiecznej sytuacji. 

Dodaj komentarz