Turystyka górska w Polsce

Turystyka górska w Polsce

W ostatnich latach coraz więcej Polaków próbuje prowadzić zdrowy tryb życia. Tysiące osób zapisują się na siłownię czy uprawiają jogging, w wielu polskich domach pojawiają się zdrowsze alternatywy dla tradycyjnych, tłustych posiłków. Chęć zmiany swoich nawyków wpływa także na sposób, w jaki społeczeństwo spędza czas wolny i wakacje.

Aktywny wypoczynek w kraju

Zamiast leżeć na plaży nad Bałtykiem i zjadać trzy gofry dziennie, wiele osób decyduje się na bardziej aktywną formę spędzania urlopu. Wyjazd w góry wydaje się idealną okazją do zażycia odrobiny ruchu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Turystyka górska przeżywa obecnie prawdziwy renesans.

Na południu Polski znajduje się wiele szlaków dostosowanych do różnego poziomu zaawansowania turystów, jednak niezależnie od tego, czy planuje się jechać w niskie Beskidy, czy też chce się zdobywać Orlą Perć, warto dobrze przygotować się do wyjazdu.

Sprzęt to podstawa?

Można by pomyśleć, że turystyka górska i jej jakość w dużej mierze zależą od posiadanego przez piechura sprzętu. To twierdzenie tylko połowicznie jest prawdziwe. Odpowiednie obuwie, odzież oraz plecak mają w górach ogromne znaczenie, jednak nie przydadzą się one osobie, która nie posiada żadnej kondycji i nie jest w stanie przejść dwustu metrów bez złapania zadyszki. Przed wyruszeniem na szlak warto zatem zadbać o podniesienie swojej sprawności fizycznej, tak aby górskie wędrówki stanowiły prawdziwą przyjemność, a nie mękę.

Na kilka tygodni, a najlepiej miesięcy, przed planowanym wyjazdem w góry, warto zacząć ruszać się nieco więcej niż zwykle. Nie trzeba opracowywać sobie od razu ambitnego planu treningowego, wystarczy nieco więcej spacerować, wybierać schody zamiast windy oraz dbać o jak największą ilość spontanicznego ruchu w ciągu dnia. Wdrożenie tych kilku wskazówek w swoją codzienność z pewnością może pomóc w nabraniu tężyzny fizycznej.

Co zabrać w góry?

Na obszarach górskich można uprawiać nie tylko ogólnie pojmowaną turystykę górską, ale także turystykę jaskiniową, rowerową, pieszą czy wodną. Wyposażenie, które powinno zabrać się na taki wyjazd, zależy od rodzaju planowanych aktywności. Planując długie wędrówki, koniecznie trzeba zabrać o odpowiednio dopasowane, wygodne obuwie oraz odzież termiczną.

W wysokich górach z pewnością przyda się także kurtka przeciwdeszczowa, bowiem nawet jeżeli rano pogoda zapowiada się przepięknie, sytuacja na szlaku po południu może wyglądać już zupełnie inaczej. Wielu turystów, zwłaszcza wybierających się w łatwiejsze trasy, zabiera również ze sobą kijki do nordic walking, które odciążają nieco stawy.

Dodaj komentarz