Środkowa Chorwacja – idealne miejsce na wypoczynek

Środkowa Chorwacja – idealne miejsce na wypoczynek

Środkowa Chorwacja zaprasza na udane wczasy i wakacje. Organizatorem i bezpośrednim touroperatorem wczasów w Środkowej Chorwacji jest polskie biuro podróży Adriatyk. Chorwacja noclegi jest główną ofertą tego biura. Biuro podróży Adriatyk rekomenduje Ambasada Chorwacka w Warszawie. Chorwacja wakacje last minute taniej nawet o 43%. Poniżej przedstawiamy region Środkowej Chorwacji jako atrakcyjnego miejsca na wakacje lub wczasy.

Odwiedzając Środkową Chorwację możemy wychwycić jej drugą twarz, różną od tej którą wczasowicze znają z wybrzeża. Chorwacja środkowa bliższa jest kulturze środkowoeuropejskiej: obszerne równiny, wzgórza z twierdzami, mnogie winnice i malownicze wioski, ale przede wszystkim różna architektura miast.

Centralnym miastem środkowej Chorwacji i miejscem na wczasy i wakacje jest Zagrzeb. Okolice Zagrzebia proponują turystomtak samo wiele atrakcji jak wybrzeże Chorwackie. Za masywem górskim Medvednica, rozciąga się kraina Zagórze Chorwackie. Kraina ta charakteryzuje się licznymi wzniesieniami, bujną zielenią oraz malowniczymi pałacami i dworami. Zagórze to także region bogaty w gorące źródła z kilkoma leczniczymi kurortami tj. Stubicke Toplice, które znane były już starożytnym Rzymianom, a dziś jest jednym z najsławniejszych i najchętniej odwiedzanych w Chorwacji miejsc na wczasy i wakacje.

Godny polecenia w Chorwacji jest również park Lonjsko Polje, bogaty w bagienne tereny z siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Kolejnym ciekawym przyrodniczym terenem w Chorwacji są Góry Żumberaczko – Samoborskie, położone na zachód od Zagrzebia. Dla osób poszukujących wyciszenia oraz chwili zadumy doskonałym miejscem będzie sanktuarium maryjne Marija Bistrica. Poza wybrzeżem najciekawszym miejscem w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jest to ciąg niewielkich jezior o niesamowitym turkusowym kolorze wody. Park został wciągnięty na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na terenie parku oprócz 16 jezior połączonych 92 wodospadami możemy również zobaczyć ok. 20 jaskiń, niestety nie udostępnionych do zwiedzania.

Istria to półwysep o kształcie przypominającym serce, jest jedną z najczęściej odwiedzanych na wczasy i wakacje krain w Chorwacji. Ze względu na bliskość Słowenii i Włoch ich mieszkańcy często przyjeżdżają tu na wczasy i wakacje. Sprzyja temu łatwość porozumiewania się. Wielu mieszkańców Istrii (do lat 50-tych należała do Włoch) mówi językiem mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, a słoweński jest bardzo podobny do chorwackiego.

Historia Istrii jest niemal tak długa jak jej wybrzeże chorwackie, ciągnące się od Umagu po Rijekę. Osadnictwo na półwyspie Istria w Chorwacji rozwijało się tu od starożytności. Najlepiej zachowaną budowlą jest amfiteatr w Puli wybudowany w I w.n.e. na polecenie cesarza rzymskiego Wespazjana. Dziś nie odbywają się w nim krwawe igrzyska z udziałem ludzi i zwierząt, ale fascynujące przedstawienia i koncerty.

Wspaniałe zabytki na półwyspie chorwackim można odnaleźć w Poreču. Znajduje się tu przepiękna bazylika św. Eufrazjusza, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Malownicze Roc i Hum to stare miasteczka Chorwacji, będące w średniowieczu ważnymi ośrodkami piśmiennictwa w starym alfabecie słowiańskim – głagolicy. Łączy je fascynująca aleja Głagolicy, którą tworzy 11 pomników, związanych ze starym piśmiennictwem, np. kolumna parlamentu w kształcie litery S z głagolicy czy Stół Cyryla i Metodego, twórców alfabetu. To jedynie nieliczne z zabytków Chorwackiej Istrii, które warto poznać będąc w Chorwacji. Każdy dzień tutaj to szansa na poznanie czegoś nowego!

Chorwacka Istria to także urzekające pejzaże i przyrodnicze klimaty. Będąc w Chorwacji warto zwiedzić archipelag wysp Brijuni (przepiękny park narodowy), pełny cedrów, eukaliptusów i piń. W latach 1949 – 1980 znajdowała się tutajsiedziba Jozipa Broz – Tity, który pośród bujnej zieleni zwykł spędzać letnie wakacje zagranicznych gości. Stolicą Istrii jest Pazin, słynący zwłaszcza z głębokiej, 120-metrowej czeluści zwanej Jamą Fojba. Zachwyci Cię również Rovinj, jedno z najciekawszych miasteczek Chorwackiej Istrii, leżące w przepięknej okolicy Chorwacji. Wybrzeże, urozmaicone licznymi wysepkami i zatoczkami wygląda nadzwyczaj malowniczo. Niedaleko w ląd wcina się najdłuższa z zatok, podobny do fiordu Kanał Limski. Natomiast spacer uliczkami Groznjan zamienia się w odkrywanie romantycznych zaułków. Oddalone od wybrzeża miejscowości pełne zabytków, emanujące specyficznym klimatem, gwarantują Ci niezapomniane wrażenia. Główne miasta półwyspu Istria to Pula, Rovinj, Poreč, Rabac, Vrsar, Medulin, Umag, Banjole. Istria to fascynujący region, gdzie nawet przez chwilę nie będziesz się nudzić!

Dodaj komentarz