Kościół parafialny w Niepołomicach jest jednym z ciekawszych zabytków sztuki sakralnej, jakimi może się pochwalić Małopolska. Dlaczego w trakcie wycieczki po tym mieście warto zwiedzić tę świątynię? Jakie atrakcje czekają na miłośników historii i sztuki w tym zabytkowym wnętrzu?
Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników, który wznosi się przy rynku w Niepołomicach, jest obiektem wyjątkowym, który warto zwiedzić z kilku względów. Wzniesiony w połowie XIV wieku gotycki kościół w Niepołomicach to jedna z ciekawszych pamiątek z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Od samego początku kościół ten mógł się pochwalić dość nietypowymi patronami. Skąd wzięło się wezwanie tej świątyni? Być może próbowano się w ten sposób odwołać do zwycięskiej bitwy z Litwą lub Rusią, nie jest to jednak potwierdzone. Pierwotna, gotycka budowla, z czasem nieco zmieniła swój charakter. Było to m. in. związane z faktem dostawiania do niej młodszych kaplic. Jedna z nich powstała pod koniec XVI wieku, a jej fundatorem był starosta niepołomicki Jan Branicki. To dzięki niemu powstała manierystyczna kaplica grobowa, w której spoczęli rodzice starosty: Grzegorz i Katarzyna. Znajdujący się w tej kaplicy nagrobek jest cennym dziełem sztuki, które pochodzi z warsztatu Santi Gucciego. Wykonany jest z szarego kamienia, do dziś zachwyca rzeźbami postaci oraz ciekawymi dekoracjami roślinnymi. Nieco młodszą, pochodzącą z połowy XVII wieku, ozdobą kościoła parafialnego w Niepołomicach jest kaplica św. Karola Boromeusza. Jej fundatorem był Stanisław Lubomirski – wojewoda krakowski, będący jedną z ważniejszych postaci w dziejach Polski XVII wieku. W ufundowanej przez wojewodę kaplicy znajduje się dziś bardzo ważny obraz. Przedstawia on św. Karola Boromeusza i cieszy się opinią obrazu cudownego. W jaki sposób obraz ten trafił w 1604 roku z odległej Bolonii do Niepołomic? To zasługa Anny – żony Jana Branickiego. Drobne zmiany związane z wyglądem świątyni nastąpiły w XVIII wieku, ważnym wydarzeniem było też ozdobienie kościelnego wnętrza nową polichromią w 1916 roku.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej świątyni? Na materiał, z jakiego wzniesiono tę świątynię. Kamienna konstrukcja oraz cegła sprawiają, że zabytek ten może zrobić spore wrażenie na każdym miłośniku architektury. Przypory, dwuspadowy dach- oto kolejne cechy, którymi wyróżnia się ten kościół. Obok wspomnianych już kaplic, na wyróżnienie zasługują tu takie elementy, jak gotyckie prezbiterium oraz sklepienia kolebkowe.
Małopolska może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami sakralnymi. Kto w czasie wycieczki po tej krainie zatrzyma się w Niepołomicach, ten będzie mógł ujrzeć jeden z ciekawszych obiektów na tej liście. Kościół parafialny w Niepołomicach jest przecież miejscem wyjątkowym, a znajdujące się w jego wnętrzu atrakcje i dzieła sztuki z pewnością zasługują na nasze zainteresowanie.