Sieradz i jego skarby: Wzgórze Zamkowe

Sieradz i jego skarby: Wzgórze Zamkowe

Na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Sieradz, nie można narzekać na brak atrakcji. Tu, na terenie jednego z najstarszych ośrodków miejskich w Polsce, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Kto będzie wyjątkowo zadowolony z wycieczki do tego miasta? Miłośnicy historii, na których czekają tu wyjątkowe atrakcje. Jedną z tych najważniejszych jest Wzgórze Zamkowe. Co można zobaczyć w trakcie spaceru po jego terenie?

Wzgórze Zamkowe w Sieradzu to wyjątkowe miejsce, któremu w czasie wycieczki po tej części województwa łódzkiego z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego?
Wzgórze Zamkowe w Sieradzu to miejsce atrakcyjne dla tych, którzy kochają miejsca oraz atrakcje o historycznym charakterze. Wiadomo, że wzgórze to istniało już w XII wieku, a istniejący tu gród dał początek współczesnemu miastu. Gród ten został zniszczony przez Krzyżaków w początkach XIV wieku, a na jego zgliszczach powstał murowany zamek. Budowa tego zamku była decyzją króla Kazimierza Wielkiego – władcy, który zapisał się w polskiej historii właśnie jako inicjator wzmacniania polskich granic i wznoszenia w wielu polskich miastach obronnych budowli. Zamek w Sieradzu przetrwał do XVIII wieku, a jego fragmenty są obecnie jedną z najważniejszych atrakcji na terenie zamkowego wzgórza. Atrakcją najważniejszą okazały się jednak nie pozostałości obronnej budowli, lecz – odkryte tu w trakcie prac archeologicznych – fundamenty rotundy z XIII wieku.
Co można zobaczyć dziś w trakcie spaceru po terenie Wzgórza Zamkowego? Dzięki przeprowadzonym tu w ostatnich latach pracom udało się zrekonstruować zamkową fosę oraz odtworzyć naturalne starorzecze Żegliny. Nieco nowszą atrakcją są bunkry z czasów II wojny światowej. Te zabytki przyciągają miłośników fortyfikacji oraz tych, którzy interesują się najnowsza historią świata. Tereny wzgórza przystosowano do potrzeb turystów i spacerowiczów, dla których stworzono gęstą sieć alejek spacerowych oraz ścieżek rowerowych. Platforma widokowa, kładki dla pieszych i ławeczki – wszystkie te czynniki sprawiły, że Wzgórze Zamkowe stało się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji – nie tylko dla mieszkańców Sieradza.

Sieradz i jego atrakcje to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. W tym mieście z cennymi pamiątkami z dawnych czasów można się spotkać niemal na każdym kroku, a to sprawia, że miłośnicy przeszłości bardzo chętnie odwiedzają tę część województwa łódzkiego. Lekcja historii w takim otoczeniu dla każdego gościa stać się może wyjątkową przygodą, a wrażenia związane z pobytem w Sieradzu na długo pozostaną w pamięci zaglądających tutaj turystów.

Dodaj komentarz