Najbardziej na północ wysuniętym pasmem górskim Niemiec jest Harc, czyli góry czarownic. Góry Harc są szczególnie warte odwiedzenia w okresie zimy. Na turystów czekają liczne tory saneczkowe, naturalne lodowiska oraz liczne trasy narciarskie. Góry Harc warto odwiedzić także latem. Tajemnicze jaskinie, gęste lasy i szumiące wodospady wprost zachęcają do odbywania pieszych wycieczek. Jeśli dopisze nam szczęście to podczas wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć żbiki lub czarne bociany. Podczas pobytu w górach Harc koniecznie trzeba zobaczyć ogród botaniczny ?Brockengarten?. Dumą ogrodu są przede wszystkim rośliny górskie pochodzące praktycznie ze wszystkich górskich rejonów świata. Najwyższym szczytem Harcu jest wznosząca się na 1142 m n. p. m. góra Brocken. Górę w noc Walpurgii odwiedzają podobno czarownice. Jednym z najpiękniejszych miast w regionie jest miasto Goslar. Miasto to leży na północy Harcu. W mieście warto zobaczyć między innymi Stare Miasto. Można tutaj zwiedzić także kopalnię srebra.
W niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn położona jest Lubeka. W okresie średniowiecza Lubeka była jednym z miast hanzeatyckich. Dziś jest jednym z miast na mapie Niemiec, które warto odwiedzić. Miejscem szczególnym jest jej Stare Miasto. Stare Miasto Lubeki zostało pieczołowicie odbudowane po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Dziś Stare Miasto i jego gotyckie zabytki uważane są za jedne z najpiękniejszych na terenie Niemiec. Spośród zabytków Lubeki warto zwrócić szczególną uwagę na ratusz. Jego charakterystyczna sylwetka z 2 wieżyczkami, dwoma dziurami wiatrowymi i ścianą szczytową przyciąga wzrok turystów już z oddali. Za symbol Lubeki uważana jest brama Holstentor. Brama została wzniesiona w 1478 roku. W chwili obecnej mieści się w niej muzeum historii miasta. Do zabytków Lubeki należy także kościół pod wezwaniem świętego Piotra. Znajduje się przy nim platforma widokowa, z której rozciąga się piękna panorama na Stare Miasto. Z platformy widoczne jest także Morze Bałtyckie.
Spośród europejskich miast miastem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Lwów. Na odwiedzających miasto turystów czeka bardzo wiele zabytkowych miejsc. Przede wszystkim trzeba koniecznie zobaczyć lwowski Rynek. Na Rynku uwagę turystów przyciąga piękna, renesansowa Kamienica Królewska. W 1640 roku kamienica ta została zakupiona przez rodziców przyszłego króla Polski, Jana III Sobieskiego. W znajdującej się na rynku Czarnej Kamienicy znajduje się siedziba Muzeum Historycznego. Stare Miasto we Lwowie pełne jest zabytków architektury sakralnej. Spośród licznych kościołów a uwagę zasługuje przede wszystkim katedra Łacińska. Jest ona jedną z 2 katedr (jest jeszcze katedra Ormiańska), które znajdują się na rynku. Katedra ta została ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Tuż przy katedrze Łacińskiej znajduje się mauzoleum lwowskiego sukiennika, a zarazem sekretarza Stefana Batorego, czyli kaplica Boimów. Główną promenadą miasta jest Prospekt Swobody. Koniecznie trzeba również odwiedzić cmentarz na Łyczakowie.
Jednym z najstarszych miast naszego kraju jest Sandomierz. Miasto położone jest na 7 wzgórzach. Przyciąga turystów nie tylko cennymi zabytkami architektonicznymi, ale także pomnikami przyrody. Na odwiedzających Sandomierz turystów tuż przy wjeździe do miasta czeka gotycka Brama Opatowska. Warto wspiąć się na jej wieżę, aby zobaczyć roztaczającą się z niej panoramę Sandomierza. Z wieży przy Bramie Opatowskiej widoczna jest między innymi sylwetka pamiętającego czasy panowania króla Kazimierza Wielkiego zamku. Zamek w Sandomierzu jest udostępniony do zwiedzania. Bilet kosztuje w granicach 8 zł. Na turystów odwiedzających miasto czekają także zabytki architektury sakralnej, a wśród nich kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Koniecznie trzeba odwiedzić również położony w granicach miasta Wąwóz Królowej Jadwigi. Sandomierz możemy zwiedzić także dzięki biegnącej pod rynkiem Podziemnej Trasie Turystycznej. Spośród zabytków Sandomierza koniecznie trzeba zobaczyć także zbudowany w stylu renesansowym ratusz.
Do miejsc wartych odwiedzenia w Polsce na pewno należy Ojcowski Park Narodowy. Do jednej z największych turystycznych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego należą jaskinie. W obrębie parku znajduje się ich około 600. Spośród tej imponującej liczby jaskiń największą jest jaskinia Wierzchowska Górna. Jaskinia ta liczy prawie 1000 m długości. W okresie od kwietnia do listopada jaskinia udostępniona jest dla turystów. Jej zwiedzanie możliwe jest tylko w towarzystwie przewodnika. Spośród rozsianych w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego jaskiń najbardziej znaną jaskinią jest Grota Łokietka. Jaskinia ta zbudowana jest z 2 dużych sal, którym nadane zostały nazwy: Sypialnia oraz Rycerska. Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie legendą grota miała być miejscem schronienia dla króla Władysława Łokietka. Stąd też nazwa jaskini. Atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest także zamek Pieskowa Skała, który położony jest na skraju parku oraz wznosząca się poniżej zamku maczuga Herkulesa. Zamek udostępniony jest dla turystów.
Budapeszt jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem Europy. Miasto składa się z dwóch przedzielonych rzeką Dunajec miast: Budy i Pesztu. Wschodni brzeg Dunajca zajmuje Buda. Mieści się tutaj między innymi Wzgórze Gellerta oraz Zamek Królewski. Przeciwległy brzeg rzeki zajmuje Peszt. Podczas wizyty w Budapeszcie warto odwiedzić znajdujący się u podnóża Wzgórza Gellerta kościół świętego Stefana. Kościół został wykuty w skalnej grocie, a wśród jego kaplic jedna została poświęcona polskiemu państwu. Warto także wspiąć się na szczyt wzgórza. Wspinaczka zajmie nam około 30 minut. Na wzgórzu znajduje się Cytadela i Statua Wolności. Ze szczytu wzgórza rozciąga się przepiękna panorama na cały Budapeszt. Jeżeli zdecydujemy się na zejście ze wzgórza drugą stroną, to po drodze miniemy pomnik świętego Gellerta, który jest patronem Węgier. W trakcie pobytu w Budapeszcie koniecznie trzeba także wjechać kolejką górską na Wzgórze Zamkowe. Na wzgórzu znajduje się górujący nad miastem zamek. Miłośnicy wina na pewno nie pożałują wizyty w Domu Win Węgierskich.
Miłośnicy jazdy na nartach powinni koniecznie odwiedzić włoski kurort Livigno. Miasto to jest nazywane ?włoskim Tybetem?. Uważane jest za najbardziej słoneczne miejsce w całych Alpach. Na narciarzy czekają tutaj doskonale przygotowane trasy zjazdowe, bardzo nowoczesne wyciągi i oczywiście śnieg, który leży tutaj wyjątkowo długo. W Livigno można jeździć na nartach od końca listopada aż do pierwszych dni maja. Livigno cieszy się opinią najlepszego ośrodka narciarskiego we Włoszech. Trasy narciarskie mają łączną długość ponad 115 km. Odpowiednie dla siebie trasy znajdą tutaj zarówno początkujący, jak też i bardziej zaawansowani narciarze. Wszystkie trasy narciarskie w Livigno są oświetlone. Tygodniowy skipass w Livigno kosztuje 150 euro. W cenę skipassu wliczona jest cena dojazdu do wyciągu, dowolna ilość zjazdów, czasem także kino. Noclegi w Livigno znaleźć można w hostelach lub pensjonatach. Za nocleg w pokoju z łazienką zapłacimy mniej więcej 17 euro za jedną dobę. Do atrakcji Livigno należą odbywające się w nim okazy gry w polo na śniegu.
Przed nami święta Wielkiej Nocy. W przypadającą tydzień przed Wielką Niedzielą Niedzielę Palmową koniecznie trzeba wybrać się do miejscowości Łyse. Miejscowość ta położona jest w pobliżu Ostrołęki, na skraju Puszczy Zielonej. W Niedzielę Palmową w miejscowości tej odbywa się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Wizyta w miejscowości Łyse to nie tylko okazja do obejrzenia wspaniałych, bardzo wysokich palm, ale także okazja do spróbowania lokalnych przysmaków kulinarnych. Decydując się na przyjazd do Łysych możemy zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym o nazwie ?Zielona Żabka?. Każdego roku w Wielki Piątek miejscem, które odwiedza tysiące pielgrzymów i turystów z całej Polski jest Kalwaria Zebrzydowska, w której od ponad 300 lat odbywana jest Droga Krzyżowa. Przy okazji pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej możemy zwiedzić zabudowania klasztorne, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Na pielgrzymów i turystów czekają noclegi w Domu Pielgrzyma.
Stolicą Węgier jest Budapeszt. Jest to jedyna europejska stolica, której została nadana ranga uzdrowiska. Za najbardziej ekskluzywne kąpielisko w Budapeszcie uważane jest Gellert Furdo. W tym secesyjnym SPA bywali między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon oraz aktor Kirk Douglas. Stolica Węgier powstała z połączenia dwóch miast: Budy i Pesztu. Miasta zostały połączone w jeden miejski organizm w roku 1873. Symbolem, a zarazem wizytówką Budapesztu są łączące je 7 mostów, gmach parlamentu oraz Zamkowe Wzgórze. Na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić Budapeszt czeka bardzo bogata oferta kulturalna. Miasto to jest siedzibą prawie 100 galerii sztuki, 50 muzeów i 40 teatrów. Podczas pobytu w Budapeszcie koniecznie trzeba wstąpić do maleńkiej cukierni o nazwie ?Ruszwurum?. Cukiernia znajduje się przy ulicy Szentharomsag, a działa w tym miejscu od ponad 180 lat. W cukierni koniecznie trzeba spróbować kremówek oraz słynnego tortu dobosza. Popularnym miejscem spacerów jest Vaci Utka.
Jedną z wysp archipelagu Baleary jest wyspa Minorka. Spośród wysp należących do tego archipelagu jest ona drugą wyspą pod względem wielkości. Prawie 1/2 powierzchni Minorki to utworzony na mocy decyzji UNESCO Rezerwat Biosfery. Turyści, którzy odwiedzą Minorkę zastaną na niej krystalicznie czystą wodę, przepiękne widoki oraz czyste, niczym nie skażone powietrze. Wyspa Minorka przecięta jest doskonałej jakości szosą, ale warto przejechać wyspę starą, zbudowaną w okresie zarządzania wyspą prze Brytyjczyków drogą. Południowe wybrzeże Minorki to raj dla miłośników zażywania kąpieli słonecznych. Czekają na nich tutaj plaże pokryte drobnym, białym piaskiem. Na północy wyspy także nie brakuje plaż, są one jednak kamieniste. Dawną stolicą Minorki jest miasto Ciutadelli położone na zachodzie Minorki. Założycielami miasta byli Rzymianie. W okresie arabskiej dominacji na wyspie miasto zostało mianowane stolicą wyspy. Jednym z najważniejszych zabytków Minorki jest Naveta des Tudons z okresu megalitycznego.