Łódź: jak można spędzić wolny czas w tym mieście?

Łódź: jak można spędzić wolny czas w tym mieście?

Łódź może się dla każdego z nas okazać ciekawym kierunkiem wycieczki, a atrakcji jest tu tyle, iż każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na co warto postawić? Jakich miejsc nie można pominąć?

Zwiedzanie Łodzi nie może się obejść bez spaceru po tak ważnej ulicy, jaką jest ulica Piotrkowska. To główny deptak miasta, przy którym skupiło się wiele znanych sklepów, lokali gastronomicznych oraz ciekawych perełek dawnej architektury. Licząca sobie ponad 4 km długości ulica Piotrkowska do dziś jest jednym z najważniejszych traktów tego miasta, udało jej się również zachować swój reprezentacyjny charakter. Spacerując po tej ulicy, warto też zwrócić uwagę na pomniki. Można dzięki nim zapoznać się z wybitnymi mieszkańcami Łodzi oraz z tak sympatycznymi postaciami, jak Miś Uszatek. Jest on jednym z bohaterów trasy turystycznej, znanej jako Łódź Bajkowa. Spacer po tej trasie to nie lada gratka dla najmłodszych turystów, dla których spotkanie z kotem Filemonem, Plastusiem oraz wróblem Ćwirkiem z pewnością będzie wspaniałą przygodą. Dla dorosłych ciekawą ozdobą Łodzi (a przede wszystkim ulicy Piotrkowskiej) będzie z kolei Galeria Wielkich Łodzian. To pomniki, które przedstawiają m. in. Juliana Tuwima czy Stefana Jaracza. Inną atrakcją, z którą można się spotkać przy ulicy Piotrkowskiej, jest Pasaż Róży. To miejsce, w którym ściany kamienic są wyłożone kawałkami luster, co daje wyjątkowy efekt. Ta ciekawa instalacja została stworzona przez Joannę Rajkowską w ramach tak ważnej dla miasta imprezy, jaką był Festiwal Łódź Miasto Czterech Kultur w 2013 roku. Dziś Pasaż Róży jest jednym z symboli miasta oraz miejscem, któremu w trakcie wycieczki po mieście z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Łódź to również tak ciekawe miejsca, jak słynna Manufaktura – jedna z najciekawszych galerii handlowych w Polsce. Urządzona na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Łodzi. W jej pobliżu wznosi się okazały pałac Izraela Poznańskiego, nie bez powodu nazywany łódzkim Luwrem. Dziś służy on jako siedziba Muzeum Miasta Łodzi, mogącego pochwalić się ciekawą wystawą na temat miasta i jego znanych mieszkańców. Na terenie dawnego imperium Izraela Poznańskiego czeka też Muzeum Fabryki, które może oczarować miłośników przemysłu i jego historii. Nowszą atrakcją na mapie tego miasta jest Centrum Nauki i Techniki EC1, znane z kina sferycznego oraz z wystawy dotyczącej energii.

Gdzie jeszcze warto się wybrać? W Łodzi warto zwiedzić Muzeum Kinematografii oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa, mieszczące się na terenie Białej Fabryki. Warto też wybrać się na spacer po Księżym Młynie – przemysłowej osadzie, znanej z robotniczych domów oraz zabudowań dawnej fabryki. Wszystkie te atrakcje mogą zrobić na turystach ogromne wrażenie i przekonać ich, iż Łódź jest wyjątkowym miastem, na terenie którego każdy będzie mógł w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas.

Dodaj komentarz