Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze?

Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze?

Podróże samolotami znacznie ułatwiły podróżowanie na dalsze dystanse. Nie wszędzie zresztą da się dostać w inny sposób. Chociaż wiążą się one z szeregiem uciążliwych formalności i środków bezpieczeństwa, to wiele osób nawet mając inny wybór decyduje się właśnie na nie. Ceny biletów lotniczych nie są jednak stałe. Nawet jeśli lecimy w to samo miejsce, dokładnie tego samego dnia o tej samej porze w odstępstwie jednego roku szanse na to, że zapłacimy tyle samo są zerowe. Koszty podróży zmieniają się dynamicznie, czasami nawet z godziny na godzinę, a różnica między jedną ceną a drugą potrafi być gigantyczna. To wszystko mimo tego, że płacimy za dokładnie tą samą usługę, która za każdym razem kosztuje dane linie lotnicze tyle samo. Wobec tego kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze, aby nie przepłacić?

Od czego zależą ceny biletów

Jest to pytanie, które zadaje sobie zapewne większość osób często podróżujących. Nikogo nie zaskoczy raczej fakt, że najwięcej zapłacimy za bilety w porach, kiedy jest na nie największy popyt i ludzie są w stanie zapłacić nawet ogromną kwotę za bilet. Jest to Boże Narodzenie, ale też Sylwester, ferie, Majówka czy Wielkanoc. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że z biletami samolotowymi nie powinno się wpadać w pułapkę kupowania na ostatnią chwilę. Przyzwyczailiśmy się do tego między innymi dzięki wycieczkom last minute. Wielu uważa, że jeśli jakieś miejsca się nie sprzedadzą, to na krótko przed wylotem będą tanie. Nie jest to na ogół prawda. Liniom lotniczym aż tak bardzo nie zależy, żeby każde miejsce w samolocie było zajęte. Wolą sprzedać mniej biletów, ale za większe pieniądze. Dodatkowo do czynników, od których zależą ceny biletów można doliczyć to, jak wielkie jest zapotrzebowanie na daną trasę. Wybierając się do miejsc popularnych wśród turystów, gdzie każdy lot jest wypchany po brzegi, musimy przygotować się na wyższą cenę.

Jak kupić tańszy bilet

Jest kilka trików, które umożliwią oszczędzenie na bilecie. Przede wszystkim, jeśli jest to możliwe, należy unikać wcześniej wspomnianych okresów zapalnych. Najlepiej kupować bilety na zimę czy jesień, kiedy mniej osób podróżuje. Ceny w miesiące letnie zawsze będą znacznie wyższe. Dodatkowo lot powinno się planować z wyprzedzeniem nawet kilku miesięcy, aby maksymalnie oszczędzić i zapłacić najmniej. Co ciekawe i mało znane, koszt podróży zależy także od dnia tygodnia. Na lepsze oferty trafimy w jego środku, zaś gorsze – w weekend, a zwłaszcza niedzielę. Warto korzystać z porównywarek cen biletów i ustawić alerty o dobrych okazjach. Dodatkowo opłacalne może być korzystanie z przesiadek.

Ceny biletów lotniczych potrafią przyprawić o zawroty głowy, zwłaszcza jeśli wyjątkowo zależy nam na jakimś locie. Czasami po prostu nie da się kupić biletu tanio, ale w wielu przypadkach okazuje się, że przy odrobinie sprytu i planowania będziemy w stanie sporo oszczędzić. Wystarczy wiedzieć, kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze.

 

Dodaj komentarz