Jak wygląda świąteczny kalendarz w Rosji?

Jak wygląda świąteczny kalendarz w Rosji?

Rosja i jej święta, które są nieco inne niż w Polsce czy też w pozostałej części Europy. W Rosji największą liczbę stanowią prawosławie. Na skutek tego w Rosji istnieją nieco zmodyfikowane święta, które różnią się od naszych, ale można również znaleźć wiele podobnych do naszych. Spróbujmy je pokrótce omówić.

Nowy Rok podobnie jak i w Polsce trwa przez dwa dni. 7 stycznia obchodzi się w Rosji Boże Narodzenie. 8 marca jest to Międzynarodowy Dzień Kobiet na którym wręcza się kobietom kwiaty, najczęściej czerwone goździki a także inne upominki. Chodź paradoksem przy tym święcie jest to, iż pomimo to, że kobiety mają swoje święto, to mężczyźni najczęściej są wstawieni delikatnie to ujmując, chodź w pewnym sensie nie jest tak tylko w Rosji, ale i również w Polsce. 1 i 2 maja w Rosji obchodzi się „Święto Pracy” i „Święto Wiosny”. Najbardziej hucznie jest świętowany w Rosji 9 maja czyli „Dzień Zwycięstwa” gdzie główne uroczystości odbywają się na Placu Czerwonym. Każde roku setki tysięcy żołnierzy przygotowuje się do nich, gdzie jest ukazywane wyposażenie i uzbrojenie Rosji. Na tą uroczystość są zapraszani głowy państw z różnych zakątków świata, zaczynając od Stanów Zjednoczonych i Baracka Obamy a kończąc na małych państewkach. Bardzo często jest również wygłaszane przemówienie prezydenta Rosji. W tym dniu odbywają się również liczne koncerty i zabawy a sama transmisja z parady wojsk rosyjskich jest transmitowana na całym świecie, także w Polsce. 12 czerwca w Rosji jest obchodzony Dzień Niepodległości. Natomiast 7 listopada w Rosji jest obchodzona „Rocznica Rewolucji Październikowej” która miała miejsce w roku 1917. 12 grudnia to „Dzień Konstytucji”.

Inne święta o których warto jest wspomnieć to Stary Nowy Rok według kalendarza prawosławnego. 23 luty to Dzień Armii Rosyjskiej. Następnie jest obchodzona w Rosji Wielkanoc, która najczęściej przypada w marcu bądź kwietniu a jej termin nie jest z góry ustalony. Zazwyczaj następuje 2 tygodnie po Wielkanocy katolickiej. 24 grudnia jest obchodzona Wigilia a 25 grudnia Boże Narodzenie „zagraniczne”.

Nieoficjalnym świętem w Rosji jest „Dzień Mężczyzny”, który przypada 23 lutego wtedy też kobiety wręczają prezenty mężczyznom najczęściej pod postacią trunku.

Ze samych obchodzonych świąt w Rosji można wywnioskować, że dlatego kraju bardzo ważne jest wojsko. Tak też jest w rzeczywistości. Kładzie się ogromny nacisk na to, aby armia rosyjska była wyposażona w jak najlepszy sprzęt i ludzi. Każdego roku młodzi ludzie ciągną do armii co wiąże się z wieloma przywilejami.

Dodaj komentarz