Czy kawa szkodzi twojej cerze? – wpływ kofeiny na skórę

Czy kawa szkodzi twojej cerze? – wpływ kofeiny na skórę

Cieszenie się poranną filiżanką kawy jest częścią codziennej rutyny milionów ludzi i jest tak samo istotne jak poranny prysznic i ubieranie się. Miłośnicy kawy nie mogą się doczekać zastrzyku kofeiny, aby dodać sobie energii, a niektórzy są od niej wręcz uzależnieni. Inni wolą filiżankę herbaty, która zawiera jednak prawie tyle samo kofeiny. Oba napoje mają swoje wady i zalety, jeśli chodzi o ich wpływ na organizm i skórę. Kofeina przyjmowana z umiarem jest w rzeczywistości dobrą rzeczą, a badania wykazały, że jej spożycie może pomóc w zwiększeniu dobrego samopoczucia, energii i czujności. Jednak po przekroczeniu czterech lub pięciu filiżanek herbaty lub kawy dziennie mogą wystąpić objawy, takie jak roztrzęsienie, migreny i nerwowość.

Jak kofeina wpływa na twoją skórę?

Wiemy, że kofeina może świetnie pobudzić i dodać energii. A co z wpływem kawy i herbaty na naszą skórę? Kofeina jest środkiem odwadniającym, podobnie jak alkohol i sól, a kiedy naszemu organizmowi brakuje nawodnienia, może uwidocznić się to na skórze. Poza tym, chociaż kawa nie powoduje trądziku, niektóre badania sugerują, że może go pogorszyć. Prowadzi do zwiększonej reakcji na stres w organizmie. Hormony stresu, takie jak kortyzol, mogą zwiększać ilość oleju wytwarzanego przez gruczoły łojowe, co oznacza, że skóra może stać się bardziej podatna na wypryski.

Dodatki do kawy także mają znaczenie. Najpopularniejsze, to mleko i cukier, dwa z czterech głównych czynników w diecie wywołujących trądzik. Istnieją wystarczające dowody, aby móc podejrzewać, że mleko odgrywa rolę w powstawaniu trądziku – zwłaszcza w okolicy ust i szczęki. Natomiast nadmiar cukru w krwiobiegu może powodować naturalną reakcję chemiczną, która ma miejsce, gdy poziom cukru przekracza ten, z jakim może sobie poradzić nasza insulina. Reakcja ta wpływa na tę część naszej skóry, która sprawia, że jest ona „sprężysta” – kolagen i elastynę. Kiedy te dwa białka łączą się z cukrami, stają się słabsze, a gdy te podstawowe elementy budulcowe skóry są osłabione, oznaki starzenia stają się bardziej widoczne. Skóra staje się bardziej sucha i mniej elastyczna, co powoduje zmarszczki, zwiotczenie i matowy wygląd. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Zwalczanie potencjalnie negatywnego wpływu herbaty i kawy na skórę

Picie kawy i herbaty nie jest takie złe, jeśli tylko przestrzegamy jednej zasady – wszystko z umiarem. Więc ile kawy, to za dużo kawy? Zaleca się nie więcej niż dwie do trzech filiżanek dziennie, przy czym należy upewnić się, że pijemy wystarczającą ilość wody, aby nawilżyć skórę od wewnątrz. Jednocześnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja kosmetykami, regularna i dostosowana do konkretnego typu cery.

Czy wiesz, że ekstrakty z kofeiny i herbaty mogą być również niesamowitymi składnikami pielęgnacyjnymi dla skóry? Wykazano, że przeciwutleniacze znajdujące się w ekstrakcie z zielonej herbaty mają właściwości przeciwstarzeniowe, a kofeina jest stosowana w niektórych rozjaśniających i ujędrniających produktach do pielęgnacji.

Dodaj komentarz