Wybór noclegu na czas wakacyjnego wyjazdu wiąże się z koniecznością zdecydowania o standardzie obiektu. Popularnym rozwiązaniem jest spędzanie nocy w hostelach, które przyciągają podróżnych niskimi cenami za dobę pobytu. Czym w rzeczywistości są takie miejsca? Jaka jest ich charakterystyka?
Co to jest hostel?
Hostelem nazywany jest typ zakwaterowania, który charakteryzuje się obniżonym standardem pokoju. Nie oznacza to bynajmniej, że hostele zawsze mają względnie mało okazałą prezencję. Głównym powodem rozdzielenia jakości hoteli od hosteli jest ilość łóżek noclegowych w pokojach, dostępność do sanitariatów oraz części kuchennej. Charakterystyczny dla hosteli jest także typ podróżnych, którzy decydują się na pobyt w nich. Pokoje hostelowe mają z reguły w każdym pokoju kilka łóżek – najczęściej piętrowych. Z tego powodu decydując się na nocleg w obiekcie tego typu, należy się liczyć z faktem współdzielenia przestrzeni z innymi osobami. Rzadko również zdarza się, że każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z odrębnym wejściem. Sanitariaty i kuchnia jest najczęściej zlokalizowana w części wspólnej i korzystanie z tych pomieszczeń jest udostępnione dla każdej osoby, która decyduje się na nocleg w takim miejscu. Pod względem charakterystyki gości hostele również różnią się od hoteli oraz obiektów typu „bed&breakfast”. Zatrzymują się w nich bowiem głównie młodzi ludzie i zapaleni podróżnicy, dlatego miejsca te wydają się być idealne do zapoznania ciekawych przybyszy zza granicy.
Dlaczego warto zatrzymywać się w hostelach?
Charakterystyka hosteli odstrasza wiele osób, jednak w rzeczywistości są to miejsca bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi. To właśnie charakterystyka gości hosteli jest największym atutem takich miejsc. Częstotliwość wchodzenia w interakcję i otwartość młodych ludzi na różnorodność świata jest niemalże zawsze gwarantem ciekawych przygód, jakie wynikają ze znajomości hostelowych. Większość obiektów utrzymuje również standard na solidnym poziomie, dlatego sama kwestia dzielenia pokoju z obcymi ludźmi nie powinna stanowić problemu. Każde podejrzane zachowanie można zgłosić obecnemu na miejscu personelowi, a kłopotliwy współlokator jest wówczas przenoszony do innego pokoju.
Jaka idea stoi za hostelami?
Hostele wywodzą się z tradycji schronisk młodzieżowych i to właśnie taka charakterystyka określa idee funkcjonowania obiektów tego typu. Trudno tutaj oczekiwać wyjątkowo wysokich standardów wyposażenia pokoju – zamiast tego w hostelach można spotkać backpackerów, artystów i ludzi ciekawych świata, których obecność decyduje o prawdziwym klimacie takich miejsc. Noclegownie tego typu są otwarte na każdy typ gości, dlatego pobyt w hostelu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem i przygodą, którą warto przeżyć przynajmniej raz w swoim życiu.