Paradontoza. Czynniki ryzyka, prewencja, objawy.

Paradontoza. Czynniki ryzyka, prewencja, objawy.

Zapalenie przyzębia zaczyna się od zapalenia dziąseł. Pierwszymi objawami są krwawienia z dziąseł, występujące spontanicznie lub podczas szczotkowania zębów. W miarę postępu choroby mogą pojawić się inne objawy, takie jak :

a. zaczerwienienie i obrzęk dziąseł;
b. zwijanie się dziąseł (zęby wydają się dłuższe) i tworzenie się kieszonek (pustych przestrzeni) między zębami a dziąsłami;
c. ropień dziąsła;
d. ból podczas przeżuwania;
e. luźniejsze zęby;
f. uporczywy nieświeży oddech.

Paradontoza często rozwija się podstępnie, a objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero na późniejszym etapie choroby. Regularne badania stomatologiczne i periodontologiczne są niezbędne do jak najwcześniejszego wykrycia zapalenia przyzębia.

Osoby zagrożone na paradontozę

Najbardziej zagrożone są osoby z paradontozą:

a. w podeszłym wieku;
b. kobiety w ciąży lub po menopauzie (z powodu zmian hormonalnych);
c. osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, u których również istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej lub szybko postępującej postaci paradontozy;
d. ludzie z innymi chorobami takimi jak: białaczka, AIDS, choroby genetyczne.

Czynniki ryzyka.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia paradontozy zalicza się osłabienie układu odpornościowego:

a. palenie tytoniu;
b. otyłość
c. złe odżywianie – przede wszystkim niedobór witaminy C znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia;
d. używanie narkotyków lub alkoholu, które zwiększa nasilenie chorób przyzębia.
e. rzyjmowanie niektórych leków (takich jak leki psychotropowe, leki przeciwnadciśnieniowe lub leki przeciwhistaminowe), które zmniejszają produkcję śliny i tym samym zwiększają ryzyko infekcji jamy ustnej.
f. noszenie aparatu, który jest przymocowany do zębów, co przeszkadza w czyszczeniu płytki nazębnej.


Zapobieganie paradontozie


Chociaż czynniki genetyczne i immunologiczne odgrywają rolę w rozwoju paradontozy, większości paradontozy można zapobiec poprzez ścisłą higienę jamy ustnej oraz regularne badania przyzębia i zębów, co pozwala na szybką interwencję w przypadku zapalenia dziąseł. Większości zapaleń przyzębia można zapobiec poprzez środki higieny.
1. Skuteczne szczotkowanie zębów, dwa razy dziennie, za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem (którą należy wymieniać co miesiąc lub co 2 miesiące). Dentysta może wyjaśnić gest szczotkowania, który nie powinien pogłębiać zmian chorobowych dziąseł, ale powinien jeszcze oczyścić linię dziąseł, połączenie między dziąsłami a zębami.
2. Nici dentystyczne (nitkowanie) zębów raz dziennie w celu usunięcia bakterii i odpadów między zębami.
3. Coroczna kontrola stomatologiczna, podczas której stomatolog bada stan zdrowia dziąseł oraz, w razie potrzeby, przestrzeń między dziąsłami a zębami, aby upewnić się, że nie tworzą się żadne kieszenie.
4. Zdjęcia rentgenowskie zębów co 2 lub 3 lata w celu wykrycia nieprawidłowego ubytku kości.

Zaleca się również zaprzestanie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu i cukru.

Sytuacje szczególne.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia w czasie ciąży, kobiety w ciąży powinny mieć zapewnioną kontrolę stomatologiczną w czasie i po ciąży. W przypadku leczenia ortodontycznego należy zwiększyć monitorowanie i co 6 miesięcy przeprowadzać pełne badanie.

Dodaj komentarz