E-book czy książka

E-book czy książka

Z postępem technologii w sklepach pojawiają się coraz to nowsze urządzenia. Jednak, aby skorzystać z technologicznych dobrodziejstw możemy również pozostać w domu i przeczytać książkę… z Internetu. E-booki są nam znane już od dawna i starają się wyprzeć tradycyjne książki. Czy jednak rzeczywiście każdy woli sięgnąć po tekst z ekranu? Podpowiadamy, co będzie dla Ciebie odpowiedniejsze – e-book czy książka.

Zaletą e-booka na pewno jest możliwość zmiany rozmiaru czcionki. Jeżeli męczysz się podczas czytania małych literek w książce lub masz słaby wzrok warto sięgnąć właśnie po e-book. Dostosujesz nie tylko wielkość liter, ale również jasność ekranu tak, aby ekran nie męczył oczu i czytanie sprawiało przyjemność. Ponadto e-booka możesz zapisać w smartfonie i mieć go zawsze przy sobie. To oznacza również więcej miejsca na półkach w domu.

Do plusów zaliczymy również możliwość darmowego czytania – niektóre e-booki są dostępne za darmo, oczywiście legalnie. Taką możliwość oferuje np. serwis Wolne Lektury oraz księgarnie internetowe. Są to najczęściej książki, do których wygasły już prawa autorskie. Na pewno znajdziesz wśród nich klasyki literatury!

Jeżeli kupujesz e-book niewątpliwą zaletą jest krótki czas od ukończenia transakcji do korzystania z produktu. Już po chwili od zakupu wybrana treść znajdzie się na komputerze czy czytniku – nawet jeżeli kupujesz e-booka w środku nocy możesz praktycznie od razu cieszyć się zawartością pliku.

Jak wiadomo wszelkie ekrany, nawet z najbardziej optymalnymi ustawieniami po dłuższym czasie męczą wzrok. Możemy zaliczyć ten fakt do minusów, bądź po prostu pamiętać o robieniu sobie przerw lub czytać ulubione fragmenty przy zapalonym świetle.

Przeszkodą dla niektórych osób może być koszt specjalnego czytnika. Kupno dobrego sprzętu to spory wydatek, a fakty są takie, że właśnie na czytnikach najłatwiej i najwygodniej czyta się e-booki. Co więcej, urządzenia te wymagają prądu. Musimy je ładować, a kiedy z jakichkolwiek powodów zapomnimy to zrobić może się okazać, że czytnik wyłączy się w najbardziej ekscytującym momencie – nic bardziej irytującego, prawda?

Jeżeli w czytaniu zależy Ci również na „otoczce” i cieszą się takie rzeczy jak zapach papieru czy szelest przewracanych kartek to niestety e-book tego nie zapewni. Nie ozdobi także domowej biblioteczki, więc chcąc stworzyć własną kompozycję literacką na ścianie tradycyjna książka będzie jedynym i najbardziej odpowiednim wyborem.

Papierową wersję wybierz również w przypadku, kiedy nie jesteś zbyt biegły w obsłudze wszelkiego sprzętu, lub chcesz podarować ją w prezencie bliskiej osobie, która zupełnie nie zna się na technologii. Zaoszczędzisz jej niepotrzebnych nerwów i rozczarowania z powodu nietrafionego prezentu.

Dodaj komentarz