Najbardziej znany test osobowości – jak działa “16 Personalities”?

Najbardziej znany test osobowości – jak działa “16 Personalities”?

Ludzie podświadomie lubią wróżby. Chętnie czyta się horoskopy, które są oparte w dużej mierze na stereotypach. Ich twórcy próbują opisać całą populację w wąskich ramach. Jest to zadanie trudne, dlatego tak często posługują się ogólnikami.

Inną drogą podążają psychologowie. Określenie danej osoby na podstawie przekonań oraz odpowiedzi zdaje się prostsze. Testy osobowości nie wróżą “z fusów”. Informacje podawane w formularze są analizowane oraz przypisane do konkretnej kategorii. W ten sposób działa najbardziej znany test osobowości, czyli “16 Personalities”.

Założenia “16 Personalities”

Osoba wykonująca ten typ testu określa swój stopień przekonania, związany z danym stwierdzeniem. Wybiera się jedną spośród siedmiu odpowiedzi:

 • zdecydowanie się zgadzam,
 • zgadzam się,
 • raczej się zgadzam,
 • nie mam zdania,
 • raczej się nie zgadzam,
 • nie zgadzam się,
 • zdecydowanie się nie zgadzam.

Proces określenie “pewności” ma duże znaczenie. Przypisane są do niego algorytmy, które opisują poszczególne aspekty osobowości. W wyniku otrzymuje się kilka charakterystycznych wartości. Dlatego warto w zdecydowany sposób opisywać swoje stanowisko.

Aspekty osobowości

Wynik testu rozróżnia pięć głównych grup, do których przypisano wartości procentowe. Wiele z nich jest znanych od dawna i opisywanych szeroko przez psychologię. Poniżej przedstawiono podstawowe aspekty osobowości. Suma obu grup w danej kategorii daje dla danego przypadku 100%. Przypisano do nich litery, które łączy się ze sobą w kolejności od pierwszej do piątej kategorii, gdzie zawsze wybiera się literę, stanowiącą większy procent z dwóch konkurujących typów.

Introwertyczna (I) oraz ekstrawertyczna (E)

Osoba ekstrawertyczna czuje się dobrze w tłumie, jest towarzyska oraz kontaktowa. Nie ma problemu z zawieraniem znajomości, ale szybciej odczuwa znudzenie. Introwertyk będzie bardziej skryty, posiada za to niebywałą umiejętność słuchania. Często potrzebuje przestrzeni dla siebie. Niekiedy odłącza się od grupy i zajmuje swoimi sprawami.

Intuicyjna (N) oraz realistyczna (S)

Intuicja może być zwodnicza, ale zakłada zrozumienie uczuć innych. Osoby takie będą wrażliwe oraz empatyczne, ale nie zawsze staną po stronie faktów. W opozycji do nich funkcjonują realiści, twardo stąpający po ziemi oraz szanujący przede wszystkim ustalone zasady. Niekiedy takie podejście może ranić innych. Jest bardziej konserwatywne i często wiąże się z tradycjonalistami.

Kierująca się zasadami (F) oraz kierująca się logiką (T)

Z pozoru są to bardzo podobne grupy. Kierujący się zasadami będzie przestrzegał przede wszystkim reguł ustalonych przez siebie. Jest bardziej oporny na fakty oraz wiedzę z zewnątrz, której nie zna. Typowy logik będzie z kolei wszędzie doszukiwał się prawidłowości. Długo analizuję sytuację, ale jest nieczuły na osobiste odczucia, niepoparte badaniami. Fakty przeciwstawia emocjom, co często charakteryzuję umysły ścisłe oraz mało empatyczne.

Planująca (J) oraz poszukująca (P)

Każdy na pewno zna przynajmniej jedną osobę, która uwielbia ład i porządek. To typ planisty, lubiącego dokładne przemyślenie każdej decyzji. Często działa w rutynie. Wszelkie nowości muszą zostać przystosowane do jego wewnętrznego świata. Dobry planista będzie nie do zastąpienia w firmach księgowych oraz rachunkowych. Cierpi jednak w sytuacjach dynamicznych. Osoba poszukująca będzie bardziej dociekliwa oraz łatwiej zaadoptuje się do zmian. Niestety często błądzi, a efekty jej pracy są po prostu niewspółmierne z wysiłkiem. W tradycyjnej firmie osoba planująca zawsze będzie o krok przed poszukującą. Jeżeli jednak stawia się na innowacje, warto mieć wśród pracowników tzw. poszukiwaczy.

Asertywna (-A) oraz czujna (-T)

Osoby asertywne są spokojne oraz ułożone. Rzadko się stresują i ciężko wpłynąć na ich zdanie. Stabilność emocjonalna może sprawiać wrażenie oschłości. Przeciwstawia się im usposobienie czujne. Bardziej niespokojne oraz narażone na krytykę otoczenia. Ten typ charakteryzuje się większą empatią, ale również  tzw. huśtawką nastrojów.

Wyniki testu

Dalsza część wyników testu jest wyłącznie zabawą oraz połączeniem poszczególnych cech. Z reguły istnieje pewne powiązanie pomiędzy danymi aspektami (przynajmniej dwoma). Wśród grup należy zatem wyróżnić:

 • analityków – umysły ścisłe, o szeroko rozwiniętych zdolnościach dedukcji i strategii,
 • dyplomatów – wrażliwych na innych, a także kierujących się intuicją,
 • strażników – chłonących wiedzę, zorganizowanych,
 • odkrywców – kreatywnych poszukiwaczy, często „wolne” dusze.

Łatwo zauważyć, że podział ten można intuicyjnie przypisać do nas bez wykonywania testów. Przedstawione wcześniej aspekty łączą się w pary. Pełny wynik składa się z 5 liter, na których podstawie można w łatwy sposób opisać swój typ. Nie należy jednak traktować go jak wyroczni. Każdy z nas jest inny, a powyższy test osobowości trzeba uznać za ciekawostkę. Z racji formy konstrukcji testu, prawdopodobnie w wynikach spotkacie wiele cech, które faktycznie Was opisują.

Dodaj komentarz