Gdzie pojechać w góry – Beskid Wyspowy

Gdzie pojechać w góry – Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to niezwykłe szczyty tworzące górski archipelag oddzielonych od siebie gór. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie kształtowi i rozmieszczeniu szczytów, które przypominają wyspy oddzielone od siebie głębokimi dolinami i przełęczami. Najbardziej charakterystyczne szczyty to: Śnieżnica, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz i Strzebel. We wschodniej i zachodniej części masywu grupy górskie układają się w pasma, ale z wyraźnie zaznaczonymi granicami. Idealnym przykładem takiego stanu rzeczy jest Mogielnica, czyli najwyższy szczyt tej grupy Beskidów (1171 m n.p.m.). Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry – Beskid Wyspowy będzie dobrym wyborem. Poznaj zatem najciekawsze miejsca tych gór.

Dobczyce

Dobczyce leżą nad Rabą u północnych podnóży Beskidu Wyspowego. Na skalistym brzegu Raby wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie zostały one zamienione na muzeum, które możesz odwiedzić będąc w tym miejscu. W pobliżu ruin jest miniskansen budownictwa beskidzkiego i kościół św. Jana Chrzciciela XIX wieku. Niestety kościół jest rzadko otwierany. Msze święte odprawiane są w niedziele, od 24 VI do dnia Wszystkich Świętych. Ten okres jest jedyną okazją do podziwiania wnętrza kościoła. Wśród drzew otaczających świątynię rośnie stara lipa, która według legendy została zasadzona w dniu zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Zamkowa skałę omywają wody sztucznego Jeziora Dobczyckiego, spiętrzonego zaporą w Dobczycach. Przy rynku wznosi się kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie znajduje się Pieta przypisywana warsztatowi Wita Stwosza.

Szczyrzyc

Szczyrzyc był przez wieki stolica ogromnych dóbr cystersów, które w 1794 roku sekularyzowały władze austriackie. Klasztor założony w 1240 roku uniknął kasaty. Dzisiejsze zabudowania powstały w XVII wieku. Kościół przyklasztorny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława wzniesiony został około 1620 r. Wyposażenie pochodzi głównie z XVIII wieku. W ołtarzu głównym przyciąga uwagę obraz Matki Bożej Wniebowziętej z początku XVII wieku. W ołtarzu transeptu natomiast obraz Matki Boskiej Szczyrzyckiej z XVI wieku. W spichlerzu przyklasztornym jest muzeum. Koło Szczyrzyca możemy podziwiać potężny głaz, znany jako Diabli Kamień. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, z którym wiąże się pewna legenda. Podobno w1234 roku diabeł, który nie mógł znieść istnienia klasztoru w Szczyrzycu chciał zrzucić wielki kamień na świątynię. Jednak dźwięki dzwonów kościelnych i modlitwy zakonników sprawiły, że diabeł stracił swoja moc. Nie miał już siły podnieść wielkiego kamienia i upuścił go w lesie. Do dziś leży w tym miejscu, będąc atrakcją dla turystów. A gdzie pojechać w góry, by poza zwiedzaniem zabytków aktywnie spędzić czas? Zapraszamy do kolejnego miejsca!

Kasina Wielka

Kasina Wielka stała się znana dzięki Justynie Kowalczyk. We wsi jest drewniany kościół św. Marii Magdaleny wybudowany w 1678 roku. Na stokach Śnieznicy (1007 m n.p.m.) leży centrum narciarskie z wyciągiem krzesełkowym. Dolna stacja znajduje się przy historycznej linii austriackiej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, skąd latem kursują pociągi turystyczne do Chabówki – skansenu taboru kolejowego. Kasina SKI oferuje wypożyczalnię sprzętu, w której możesz wynająć narty, buty, snowboard i inne akcesoria potrzebne do dobrej zabawy. Jeśli nie potrafisz szusować, możesz również skorzystać z treningu narciarskiego. Koszt lekcji jest uzależniony od czasu jej trwania oraz od ilości osób, które chcą w niej wziąć udział. Najlepiej zarezerwować sobie czas na trening wcześniej, bo Kasina SKI cieszy się sporym powodzeniem. Stoki narciarskie w Kasinie Wielkiej są gwarancją udanej zabawy i wypoczynku na świeżym powietrzu. Każdy turysta, głodny wrażeń musi odwiedzić to miejsce!

Limanowa

Limanowa leży pomiędzy wyspową a pasmowa częścią Beskidu Wyspowego. Położenie miasta na tle gór najlepiej widać spod Krzyża Milenijnego na Miejskiej Górze. Ponad zabudową rynku dominuje wieża sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, zbudowanego w stylu secesyjnym w latach 1910-1918. W ołtarzu głównym umieszczona jest otoczona kultem XIV-wieczna Pieta. Jest to figura Maryi, wykonana z drewna lipowego. Podobno za przyczyną Bolesnej Matki limanowskiej ludzie doświadczają wielu łask. Będąc w tym miejscu warto pomodlić się do Matki Boskiej – być może nasze prośby również zostaną wysłuchane? W dworze Marsów z przełomu XIX i XX wieku mieści się natomiast muzeum regionalne. Znajduje się tam wiele ciekawych ekspozycji, które przenoszą turystów do dawnych lat.

Beskid Wyspowy jest pełen przepięknych miejsc. Krajobrazy górskie zachwycają w każdej jego części. Teraz, kiedy już wiesz, gdzie pojechać w góry wystarczy się spakować i ruszyć w niezapomnianą podróż. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiedzać jaskinie czy też oglądać zabytki, by dać się ponieść zadumie Beskid Wyspowy będzie dobrym wyborem. Dla tych, którzy pragną zimowego szaleństwa lub chcą nauczyć się jazdy na nartach również czekają tu atrakcyjne miejsca. Dla każdego coś dobrego!

Dodaj komentarz