Kreta i jej wyjątkowe pałace

Kreta i jej wyjątkowe pałace

Kultura minojska to wspaniałe zabytki oraz budowle, które do dziś wzbudzają wiele emocji. Minojskie pałce to wyjątkowe skarby architektury oraz najważniejsze atrakcje turystyczne, jakimi może się pochwalić Kreta. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dzięki kulturze minojskiej i cennym stanowiskom archeologicznym stała się Kreta jedną z najsłynniejszych wysp Grecji. Warto jednak podkreślić, że ta wyspa to raj nie tylko dla miłośników historii i wiekowych rezydencji. To również piękne plaże i modne letniska, w których można spędzać czas na zabawie i beztroskim wypoczynku. Kreta last minute znajduje się w ofercie wielu biur podróży (m.in. Rainbow Tours), i to praktycznie przez cały czas. To chyba najlepszy dowód na to, jak wielką sympatię turystów zdobył ten niezwykły skrawek ziemi. Pamiątki związane z kulturą minojską są jednak tym czynnikiem, który wciąż najmocniej przyciąga na tę wyspę. Gdzie powinien się wybrać każdy miłośnik historii, który właśnie na Krecie postanowił spędzić swe wakacje?

Minojskie pałace: wyjątkowe skarby sprzed wieków

Choć kultura minojska jest reprezentowana przez wiele cennych zabytków, to właśnie potężne pałace stały się jej symbolem. Na Krecie można ujrzeć kilka takich obiektów. Symbolem wyspy stał się pałac w Knossos. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie oraz obiekt, który koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik greckiej mitologii. Mit o Dedalu, Minosie i labiryncie jest związany przecież z tym właśnie miejscem. Sam pałac przyciąga swą historią, rozmiarami oraz pięknem architektury. Choć zachował się w stanie ruiny, nadal każdy może sobie bez trudu wyobrazić, jak potężną i piękną rezydencją musiał być on w czasach swej świetności. Odkryty w latach 70. XIX wieku, stał się sensacją w świecie nauki. Konsekwentnie rozbudowywany przez około 600 lat, stał się ogromną budowlą o powierzchni około 17400 m². „Rogi minotaura” oraz słynna Sala Podwójnych Toporów to ciekawostki, które dziś zachęcają turystów do zwiedzenia najsłynniejszych ruin na Krecie. Kto chce zobaczyć freski z tego pałacu, powinien się dodatkowo wybrać do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.

Kolejny pałac minojski znajduje się w Fajstos. Powstał on około 2 tysięcy lat p.n.e. i zaliczał się do najważniejszych ośrodków państwa minojskiego. Wykopaliska prowadzone tu w początkach XX wieku dostarczyły wielu cennych informacji na temat tego stanowiska. W gronie cennych zabytków znalezionych na terenie kompleksu pałacowego szczególną sławę zyskał słynny dysk z Fajstos. I on prezentowany jest w Heraklionie, we wspominanym już Muzeum Archeologicznym. Dla miłośników kultury minojskiej atrakcyjnym celem wycieczki mogą się tez okazać ruiny starożytnego miasta Gortyna. To kolejne miejsce znane z greckiej mitologii. To właśnie tu Zeus i księżniczka Europa mieli się do siebie zbliżyć, a ich historia sprawia, że zwiedzanie tego niezwykłego stanowiska archeologicznego staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem.

Minojskie pałace oraz powstające wokół nich miasta są dziś najcenniejszymi zabytkami Krety. Dzięki nim wyspa ta od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy tak chętnie wędrują po świecie śladami historii.

Dodaj komentarz