Jaskinia Lodowa – niezapomniana atrakcja w okolicy Szczyrku

Jaskinia Lodowa – niezapomniana atrakcja w okolicy Szczyrku

Do Szczyrku, miasta położonego w Beskidzie Śląskim, przez cały rok chętnie przyjeżdżają turyści. Zimą korzystają z doskonałych tras narciarskich przygotowanych na stokach Skrzycznego, Skalitego, Beskidka oraz na Przełęczy Salmopolskiej, latem zaś z licznych szlaków turystycznych. Ale narty i spacery to nie jedyne atrakcje jakie oferuje Szczyrk, bowiem goście, którzy zdecydują się wybrać Szczyrk na swój urlop (więcej), mogą także wybrać się na wyprawę „do wnętrza ziemi” czyli do jaskiń znajdujących się w pobliżu Szczyrku.

Jedną z jaskiń, wartą szczególnej uwagi, jest Jaskinia Lodowa. Położona jest ona na stoku Hyrcy (szczyt ma wysokość 929 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w tzw. Beskidzie Węgierskim). Jaskinia ta jest jaskinią szczelinową i mieści się w aktualnie nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Długość korytarzy Jaskini Lodowej wynosi ok. 30 m. Jaskinia stanowi dużą atrakcję turystyczną, a to ze względu na to, że jest bardzo łatwo dostępna, nawet dla zwykłych turystów. Nie wymaga szczególnego sprzętu, umiejętności wspinaczkowych czy też asekuracji. Prowadzi do niej łatwe wejście, a w środku nie spotkamy, krętych korytarzy, niebezpiecznych szczelin, czy stromych kominów, zamiast tego czeka na nas sala o wysokości ok. 5 m i długości ponad 15 m, na której ścianach i spągu znajdują – prawie przez cały rok, znajdują się ciekawe, lodowe nacieki.

Jaskinia Lodowa, znana jest miejscowej ludności od wielu lat. Podobno w okresie II wojny światowej była ona miejscem, gdzie ukrywały się lokalne oddziały partyzantki. Z tego względu Jaskinia Lodowa często też jest nazywana Jaskinią Partyzancką. W latach siedemdziesiątych XX wieku, wejście do jaskini zostało zasypane, na skutek rozpoczęcia ponownej eksploatacji kamieniołomu. Jednak szybko zostało ono odkopane, gdyż już wtedy jaskinia stanowiła miejscową, chętnie odwiedzaną atrakcję.

Wybierając się do Jaskini Lodowej, należy pamiętać, aby ubrać się ciepło, gdyż niezależnie od pogody na zewnątrz, w jaskini panuje niska temperatura.

Dodaj komentarz