Z czego słyną Kielce?

Z czego słyną Kielce?

Kielce to miasto na prawach powiatu posiadające ponad 197 tysięcy mieszkańców, administracyjnie należy do województwa świętokrzyskiego. Aby dowiedzieć się tego co aktualnie dzieje się w mieście oraz jego okolicach warto odwiedzić portal kielceinfo.pl, gdzie znajdziemy najnowsze wiadomości Kielce Co warto wiedzieć o samym mieście i z czego słynie?

​Dworzec Autobusowy Kielce

Charakterystyczną budowlą na terenie Kielc jest znajdujący się tutaj dworzec dla autobusów. Niegdyś dworzec należał do PKS, obecnie jest miejscem w którym działa wielu prywatnych przewoźników. Dworzec nie bez powodu nazywany jest kieleckim spodkiem. Ze względu na swój specyficzny kształt przywołuje latający talerz kosmiczny i jest widoczny z daleka. Po wykonanym ostatnio remoncie od 2018 do roku 2020 został otwarty dla pasażerów. Po remoncie dostępny jest obszerny parking dla samochodów oraz miejsce postoju dla rowerów. To ważne miejsce od którego warto zacząć podróżować po Kielcach oraz do ościennych miejscowości.

​Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum, które powstało w roku 1979 skupia się na prezentacji ogromnej kolekcji zabawek historycznych oraz współczesnych. Warto dodać, że jest to największe tego typu muzeum w całej Polsce pod względem wielkości oraz daty założenia. Obszar muzeum to 631 metrów kwadratowych na których znajdziemy kilka tysięcy różnego typu eksponatów, między innymi różnorodne lalki Barbie, samoloty, statki, kolejkę elektryczną i inne. Najcenniejszym nabytkiem muzeum są zbiory zabawek historycznych datowane na przełom XIX i XX wieku. Jednym z najstarszych eksponatów muzeum jest lala woskowa z XVIII wieku. Muzeum to niebagatelna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dorośli mogą wrócić do swoich czasów dzieciństwa, a młodsze osoby zobaczą jakiego typu zabawki były kiedyś popularne.

​Kadzielnia

Kadzielnia to wzgórze znajdujące się w południowo-zachodniej części miasta Kielce. To teren dawnego kamieniołomu w którym można odpocząć od zgiełku miasta. To także atrakcja dla osób, które lubią chodzić po górach i odkrywać jaskinie. Znajdują się tutaj trzy znane jaskinie udostępnione dla zwiedzających. Zwiedzając jaskinie na Kadzielni można zaobserwować między innymi ślady organizmów sprzed wielu milionów lat. W Kadzielni dużą popularnością cieszy się również Jezioro Szmaragdowe oraz sztuczny wodospad. Osoby szukające większych wyzwań i ekstremalnych przeżyć mogą skorzystać ze znajdującego się tutaj parku linowego, zjazdu z 40 metrów na linie oraz możliwości wspinania się pod asekuracją na skały.

Dodaj komentarz