Szlak Cysterski i jego skarby

Szlak Cysterski i jego skarby

Szlak Cysterski to ciekawa trasa turystyczna, której przewodnim motywem są opactwa zakładane w okresie średniowiecza przez Cystersów – zakonników pracowitych i zaradnych, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój gospodarki w wielu regionach Polski. Dziś większość ich opactw to cenne zabytki, którym miłośnicy historii i dawnej architektury tak chętnie poświęcają swój czas. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki Szlakiem Cysterskim?

Jednym z najsłynniejszych opactw cysterskich na ziemiach polskich jest opactwo w Henrykowie. Dlaczego? Bo to tu w drugiej połowie XIII wieku powstała słynna “Księga Henrykowska”, w której pojawiło się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim. I choć oryginał tej księgi znajduje się we wrocławskim muzeum, turyści chętnie odwiedzają Klasztor Księgi Henrykowskiej oraz pocysterski kościół, w którym nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej. Wielkim powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się również cysterskie opactwo w Jędrzejowie, istniejące już w połowie XIII stulecia. To jedno z pierwszych opactw cysterskich na ziemiach polskich, z którym na wiele lat związał się Wincenty Kadłubek. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż krajoznawcze wycieczki do Jędrzejowa cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników historii, a chętnych na spacer po tutejszym opactwie cystersów nie brakuje. Dla tych osób, które cenią sobie kontakt z perełkami romańskiej architektury, nie lada gratką będzie wizyta z pocysterskim kościele w Koprzywnicy oraz w Wąchocku, w którym Cystersi wciąż chętnie oprowadzają gości po swym klasztorze. Pięknym romańskim kościołem może się też pochwalić cysterskie opactwo w Sulejowie, leżącym w niewielkiej odległości od Piotrkowa Trybunalskiego. Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się też opactwo w Szczyrzycu, gdzie Cystersi prowadzą nie tylko przyklasztorne muzeum, ale i własny browar. W czasie wycieczki po Szlaku Cysterskim, warto też odwiedzić Obrę w pobliżu Poznania oraz opactwo w Pelplinie, znane z przyklasztornego muzeum z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Wspaniale prezentuje się też opactwo w Gdańsku-Oliwie, przyciągającym nie tylko pięknym wystrojem wnętrza, ale i ruchomymi organami.

Szlak Cysterski to ciekawa trasa turystyczna, która może oczarować zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą spędzać wolny czas w otoczeniu cennych dzieł sztuki sakralnej. Na tym szlaku atrakcji nie zabraknie dla nikogo, a czas spędzony na poznawaniu przeszłości poszczególnych opactw dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz