Sposoby na noclegi w podróży – hotel, camper a może czyjaś kanapa

Sposoby na noclegi w podróży – hotel, camper a może czyjaś kanapa

Być może zdziwisz się jak wiele istnieje sposobów na przenocowanie podczas wypadów. Pewnie nie znam ich wszystkich, ale postaram się jak najdokładniej omówić te, które znam.

Najprościej (i najdrożej): hotel

Hotel jest najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Dlatego też najmniej na ten temat na piszę, ponieważ znalezienie hotelu jest względnie łatwe. Hotel można oczywiście znaleźć poprzez wyszukiwarkę internetową, lub skorzystać z serwisu internetowego typu hotels.com, który umożliwia wyszukanie i rezerwację hotelu wg miejsca docelowego, jak również umożliwia przegląd opinii gości danego hotelu, co znacznie ułatwia wybór. Ceny hoteli, rzecz jasna, uzależnione są od klasy, komfortu i lokalizacji.

Hostele

Znalezienie hostelu jest właściwie równie łatwe co hotelu. Jest to moja ulubiona forma noclegu. Hostele ustępują hotelom komfortem, ale niejednokrotnie dają możliwość poznania ludzi z całego świata, ze względu na korzystanie np. ze wspólnego pokoju lub wspólnej kuchni. W porównaniu do hotelu jest też oczywiście taniej. Hostel najprościej wyszukiwać w serwisie typu hostelworld.com, dostępnym również po polsku. Po wybraniu lokalizacji otrzymujemy pełną listę hosteli w danym miejscu. Możemy jest posortować wg ceny lub wg opinii użytkowników. Otrzymujemy pełen zestaw informacji: dostępność wolnych miejsc, wyposażenie (np. dostęp do wi-fi, sejfu, telewizji, baru itp.), lokalizację na mapie itp. Hostele często oferują wiele dodatków w cenie noclegu, np. darmowe parasole i ręczniki plażowe do wypożyczenia, dlatego warto przy wyborze dokładnie sprawdzać, co hostel oferuje w podstawowej cenie. Warto zwrócić uwagę na: śniadanie w cenie, 24-godzinną recepcję. Przy rezerwacji online wpłacamy zaliczkę w wysokości 5% ceny noclegu, wielokrotnie sprawdzony przeze mnie sposób rezerwacji do tej pory nie zawiódł  Poza hostelworld.com istnieją podobne serwisy, działające na tej samej zasadzie, ale wypróbowałem tylko ten jeden (jeżeli się sprawdza nie ma sensu szukać innego).

Prywatna kwatera

Prywatnych kwater/pokojów do wynajęcia najlepiej szukać przez internet, fora internetowe, ogłoszenia i znajomych. Nie znam dobrego serwisu, który gromadziłby znaczną ilość prywatnych kwater do wynajmu, dając przy tym możliwość np. rezerwacij online. Cenowo zwykle kwatery prywatne kształtują się podobnie do hosteli. Kwatera prywatna często daje możliwość poznania lokalnych mieszkańców oraz …kuchni. Jeżeli możemy liczyć na domowy obiad, to jest to na pewno ciekawszy sposób na poznanie kuchni niż zwykła przechadzka do restauracji. Często kwatery za granicą wynajmują Polacy, dlatego czasem jest to lepsze rozwiązanie jeżeli obawiamy się bariery językowej.

Nocleg u kogoś na kanapie (couchsurfing)

Couchsurfing, czyli w wolnym tłumaczeniu surfowanie po kanapach, to jedna z ciekawszych metod szukania noclegu. Korzystając z jednego z tego typu serwisów internetowych, np. www.couchsurfing.orgszukamy noclegu u zarejestrowanych użytkowników systemu, którzy decydują się na udostępnienie noclegu u siebie, co ważne – zupełnie za darmo. Skąd ta szczodrość? ;> Serwis couchsurfing działa na zasadzie wymiany, czyli użytkownicy udostępniają sobie miejsca noclegowe za darmo, dzięki czemu możemy u kogoś przenocować, ale wskazane jest żebyśmy też przenocowali u siebie kogoś, jeżeli pojawi się takie zapytanie. Nie jest to z pewnością sposób dla każdego, zwykle wykorzystywany jest przez studentów i ludzi młodych. Ma niewątpliwie wiele zalet, przede wszystkim brak opłaty za nocleg, możliwość poznania wielu nowych osób z zagranicy, poznanie kultury, często można też liczyć na oprowadzenie po odwiedzanym miejscu czy nawet np. podwiezienie samochodem na lotnisko. Należy brać pod uwagę, że couchsurfing to nie tylko nocleg, to również wydarzenie towarzyskie, gospodarz często (choć nie jest to wymogiem) będzie się starał pomóc zorganizować czas, oprowadzić po mieście lub zabrać na drinka. Zwykle wbrew pozorom korzystanie z takiej wymiany jest bardzo bezpieczne, jednak należy brać pod uwagę, że np. samotna dziewczyna szukając noclegu przykładowo w kraju arabskim, musi kierować się rozsądkiem.

Śpij u kogoś za pieniądze (serwisy typu airbnb)

Podobnym serwisem do CouchSurfingu jest serwis internetowy airbnb, z tą różnicą, że tutaj nocleg jest już płatny wg wyceny osoby udostępniającej pokój/mieszkanie. Zaletą serwisu są nietuzinkowe miejsca, w których można mieszkać, np. mieszkanie w wieżowcu na Manhattanie  Serwis łączy więc zalety couchsurfingu i nieco bardziej komfortowych warunków mieszkania. Często można w ten sposób również poznać ciekawych ludzi, ale bywa również że nawet nie spotkamy swoich gospodarzy.

Camping

Camping nie jest żadnym nowym odkryciem, pojęcie campingu nieco jednak ewoluowało od kiedy jeździło się Syrenką pod namiot. Oprócz standardowych campingów, w różnym standardzie, o różnej kondycji, jak też o różnych cenach, istnieją również sieci kempingów, obejmujące zasięgiem wiele krajów, oferujące szereg usług dodanych (np. ubezpieczenie podróżne, opcje na wycieczki i zabawy, wypożyczanie rowerów itp.). Przykładem jednej z popularniejszych sieci jest np. Vacansoleil. Kemping jest dobrym rozwiązaniem np. w przypadku wyjazdów rodzinnych, typowo wypoczynkowych. Z reguły kempingi są dobrze ulokowane i oferują szereg rozrywek. Co do cen, wygląda to różnie, zwykle najtańsze kempingi dostępne są „na każdą kieszeń”, z lepszymi, bardziej komfortowymi, również cena rośnie odpowiednio wysoko. Niestety to rozwiązanie nie sprawdzi się w każdych warunkach klimatycznych, o każdej porze roku.

Przydatny trick: Google Streetview

Gdy już mamy wytypowany nocleg, obojętnie czy to hostel czy mieszkanie prywatne, często chcielibyśmy się rozejrzeć, aby sprawdzić jak wygląda okolica (czy to nie slumsy  ), czy do plaży jest rzeczywiście blisko i ogólnie rozejrzeć się po okolicy. Oczywiście w wielu przypadkach jest to możliwe, chociaż nie zawsze o tym pamiętamy. Dzięki Google Streetview, po wpisaniu w mapie Google adresu, często możemy sobie włączyć widok ulicy i rozejrzeć się po okolicy. Po dotarciu na miejsce, będziemy się czuli jakbyśmy już tam kiedyś byli i zadziwimy resztę towarzystwa znajomością sąsiedztwa 

Aplikacje i ułatwienia

Jak pisałem wyżej, większość sposobów na nocleg jest zgromadzona w różnego rodzaju serwisach internetowych, które znacznie ułatwiają znalezienie noclegu, ale też mają mnóstwo funkcji dodatkowych, takich jak np. darmowe przewodniki do wydrukowania, funkcje społecznościowe umożliwiające poznanie ludzi podróżujących w tym samym kierunku oraz wiele więcej. Zachęcam do zapoznania się z nimi!  Wiele z tych serwisów oferuje też wersje na urządzenia mobilne w formie aplikacji (np. na iPhone, Android itp.). Warto z nich korzystać, ale warto też pamiętać, że zwykle korzystanie z internetu poza granicami kraju jest kosztowne (chyba że korzystamy z wi-fi).

Dodaj komentarz