Sardynia – piękno jeszcze nie odkryte

Sardynia – piękno jeszcze nie odkryte

Kiedy mowa o słonecznej Italii, to turyści zaraz przed oczyma wyobraźni widzą malowniczą Toskanię, spokojne i słoneczne południe Półwyspu Apenińskiego, wąskie uliczki Mediolanu, czy w końcu, wodne alejki romantycznej Wenecji. Mało kto natomiast pomyśli o równie cudownej, aczkolwiek jeszcze nie tak popularnej Sardynii. Sardynia to jedna z dwóch najbardziej rozpoznawalnych terytoriów włoskich położonych na morzu, jednak jak możemy podejrzewać, swoje turystyczne złote czasy ma jeszcze przed sobą. Dlaczego? Co wyróżnia ją na tle innych regionów włoskich? Czy to miejsce na wypoczynek dla ciebie?

Klimat i geografia Sardynii

Czynnikiem, który co prawda nie wyróżnia Sardynii na tle innych regionów włoskich, ale sprawia, że nie odstępuje ona im ani na krok, jest piękne ukształtowanie terenu. U podnóża gór zaczynają się malownicze plaże, a strome zbocza sprawiają, że drogi ułożone są w charakterystyczne wstęgi. Droga do oddalonego o 5 kilometrów w linii prostej miasta może wiązać się z przemierzeniem niemal dwa razy tyle, co jednak wynagradzają piękne widoki po drodze. Ze względu na bajeczne plaże, Sardynia bywa nawet nazywana Europejskim Karaibami.Klimat natomiast pozwala cieszyć się gorącym latem, idealnym do opalania, a zima poznać uroki spokojnego ochłodzenia. Niestety, w lecie bardzo częstym widokiem są pożary, z którymi wyspa boryka się w ostatnich latach. Wszystkiemu winna jest wysoka temperatura i rzadkie opady deszczu. Najczęściej nie zagrażają one jednak życiu i jakości wypoczynku.

Życie Włochów od podszewki

Wielu turystów ceni sobie Italię za możliwość skosztowania powolnego włoskiego życia. Urlop wiąże się dla nich najczęściej z piciem bajecznie taniej kawy, połączonej z konsumpcją świeżo wypiekanych croissantów. Te słodkie rogaliki z ciasta francuskiego co prawda nie pochodzą oryginalnie z półwyspu Apenińskiego, jednak stanowią niemal tradycyjny element każdego śniadania. Gwarantujemy jednak, że jeśli choć raz zanurzysz się w codziennym życiu Sardyńczyków, to rytm dnia, który znasz z kontynentalnej części Włoch, wyda ci się zabójczo szybki i dynamiczny. Sardyńczycy sprawiają wrażenie osób, którym nigdzie się nie śpieszy. Mają czas dla rodziny, która jest dla nich bardzo ważna. Dbają o swoich bliskich, ale jednocześnie są bardzo pracowici. Kultywują tradycję i cieszą się ze swojego pochodzenia, co rozwiniemy jednak w następnym punkcie, dotyczącym tradycji i odrębności regionu.

Warto też zaznaczyć, że pobyt na Sardynii wiąże się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Infrastruktura medyczna nie jest na najwyższym poziomie, drogi często są w stanie pozostawiającym wiele do życzenia, a poza kilkoma ośrodkami dominują raczej małe miasteczka i wioski położone wysoko w górach. Być może właśnie dlatego wypoczynek w tej części Włoch nie jest jeszcze tak popularny wśród naszych rodaków. Możliwe, że po części za taki stan rzeczy odpowiadają też dość wysokie ceny w biurach podróży, zajmujących się organizacją wycieczek all-inclusive.

Jedzenie na Sardynii

Jeśli masz możliwość skosztowania oryginalnej kuchni Sardyńskiej, nie wahaj się ani przez minutę. Sardyńczycy poza tym, że należą do bardzo gościnnych, gotują wręcz cudownie. Ich kuchnia jest nieco cięższa, niż ta znana z kontynentalnej części Włoch, ale równie pyszna. Od tamtejszych pizzaiolo mogliby uczyć się mistrzowie. Pyszne młode świnki, stanowiące tamtejszy przysmak, mięso mają delikatne, a skórkę chrupiącą. Nic tylko jeść. Pamiętaj też, aby nie odmawiać wypicia kieliszka tamtejszego specjału poprawiającego trawienie – mirto. Mirto to ziołowa nalewka w kolorze czerwonym lub białym, przygotowywana z liści i owoców mirtu zwyczajnego. Smak jest minimalnie porównywalny do Jaggermeistera, choć mniej podobny do syropu i bardziej unikalny.

Na festynach odbywających się w różnych miastach w różnych datach, popularnym przysmakiem jest pieczona na ruszcie krowa. Po całym dniu jej wypiekania, stanowi ona podstawę biesiady i jest wspólnie spożywana przez wszystkich chętnych mieszkańców miasta.

Region nieco autonomiczny

Mimo przebywania wciąż we Włoszech, turysta momentami może na Sardynii poczuć się jak w innym kraju. Wszystko za sprawą silnego przywiązania Sardyńczyków do swojej krainy, a także niektórych różnic językowych, kulturalnych i innych czynników. Zaczynając od najprostszej do wychwycenia dla osób znających język włoski różnicy, Sardyńczycy mają swój własny język. Zjawisko to szczególnie zauważalne jest na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie mieszkańcy między sobą porozumiewają się właśnie w ten sposób. Język ten jest nieco bardziej “pierwotny” i czasami przypomina krzyki jaskiniowców. Nieco powtarzając też opisane już wyżej przywiązanie do własnej wyspy, trzeba wspomnieć, że Sardyńczycy cenią ją za wszystko i uważają za najlepszą w każdym calu. Często identyfikują się jako “Sardyńczycy”, a nie zawsze jako “Włosi”.

Sardynia to w dalszym ciągu perła w koronie Włoch, nie skażona jeszcze przez turystów i nieodkryta przez przybywających. Malownicze plaże, piękne góry, niewystępujące w kontynentalnej części kraju zwierzęta – to i wiele wiele więcej, Sardynia może ci zapewnić, jeśli tylko zdecydujesz się zaryzykować i zanurzyć się w tamtejszej kulturze. Daj się ponieść i poprowadzić rdzennym mieszkańcom, a nie pożałujesz. Odkryj nieodkryte!

Dodaj komentarz