Gdzie pojechać na wakacje – Atrakcje Mierzei Wiślanej

Gdzie pojechać na wakacje – Atrakcje Mierzei Wiślanej

Planując wakacje szukamy miejsc, które odpowiadają naszym upodobaniom. Niektórzy z nas będą zachwyceni spędzając całe dnie na plaży, inni uwielbiają podziwiać zabytki. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie wakacji bez sportów wodnych i aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czego ty oczekujesz od swojego wakacyjnego wyjazdu warto zapoznać się z atrakcjami Mierzei Wiślanej. Jest ona pełna pięknych miejsc i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Mierzeja Wiślana to wydmowe pasmo lądu o długości 100 km, oddzielające wody Bałtyku od Żuław i Zalewu Wiślanego.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje, przeczytaj poniższe propozycje!

Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą obowiązkowym punktem na mapie będzie Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Został on utworzony w 1985 roku i obejmuje połowę długości polskiej części mierzei. To także obszar chroniony konwencją Natura 2000. Powstał w celu zabezpieczenia unikatowego krajobrazu porośniętych lasem wydm, nadmorskich plaż i przybrzeżnego ekosystemu Zalewu Wiślanego. Nad brzegiem Zalewu Wiślanego w Przebrnie znajduje się rezerwat leśny Buki Mierzei Wiślanej ze 150-letnim naturalnym starodrzewiem bukowym. W części wschodniej mierzei znajdują się piaszczyste plaże nad Zalewem Wiślanym. Tutaj też wznosi się Wielbłądzi Garb (56 m n.p.m.), najwyższe wydmowe wzgórza Mierzei Wiślanej.

Mówiąc o Mierzei Wiślanej koniecznie trzeba wspomnieć o Krynicy Morskiej. Jest to największe i najbardziej popularne kąpielisko na mierzei. Od 1991 roku jest miastem, które swym obszarem obejmuje ponad połowę polskiego odcinka mierzei. Zabudowa mieszkaniowa i letniskowa opanowała pokryte lasem wydmy, co nadaje Krynicy swoisty urok. Uliczki meandrują, wznoszą się i opadają niczym w górskim kurorcie. Wizytówką kurortu jest latarnia morska z 1949 roku na szczycie jednej z wydm. W sezonie najbardziej tłoczne i gwarne jest centrum miasta leżące przy głównej drodze w sąsiedztwie portu pasażerskiego i jachtowego nad Zalewem Wiślanym. Atrakcja portu jest wysunięty w głąb wód zalewu betonowy pirs, który pełni rolę molo spacerowego. Jeśli lubisz szaleństwo wodne możesz odwiedzić szkołę windsurfingu w Krynicy Morskiej. Poza windsurfingiem masz możliwość spróbowania swoich sił w kitesurfingu. Obie dyscypliny napełnią cię pozytywną dawką energii i gwarantują wspaniałą zabawę. Ponadto możesz wypożyczyć rowery wodne lub łodzie wędkarskie. Obok molo i przystani pasażerskiej znajduje się również Lunapark. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Znajdziesz tam karuzele, pontony wodne, kolejkę górską i wiele innych atrakcji. Pobyt w Lunaparku gwarantuje dużą porcję adrenaliny, świetną zabawę i niezapomniane chwile z rodziną.

Gdzie pojechać na wakacje poza Krynicą Morską?

Dużym powodzeniem cieszą się również Kąty Rybackie. Jest to popularne letnisko na Mierzei Wiślanej. Zabudowę Kątów Rybackich od bałtyckiej plaży oddziela 2-kilometrowy pas lasów. Są tu dwie przystanie: rybacka na nadmorskiej plaży oraz żeglarska, pasażerska i rybacka nad Zalewem Wiślanym. Przystań żeglarska Neptun oferuje wypożyczalnię sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowery wodne czy łodzie wiosłowe. Możesz tutaj również zjeść smaczną, świeżo przyrządzoną rybę, a potem odpocząć w wynajętym pokoju. Przy porcie znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego, które również warto odwiedzić. Nad Kątami Rybackimi jest kanał powietrzny, którym klucze kormoranów przelatują na żerowiska na Zalewie Wiślanym i z powrotem do gniazd w rezerwacie.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Sztutowo. Jest to duża wieś położona pomiędzy korytem Wisły Królewieckiej a podnóżem wydm Mierzei Wiślanej. Większość Polaków bardziej niż z letniskiem kojarzy ja ze znajdującym się na jej terenie w czasie II wojny światowej niemieckim obozem Konzentrationslager Stutthof. Dzisiaj jest on zamieniony na park pamięci pod opieką Państwowego Muzeum Stutthof. We wsi zachowały się typowe murowane i drewniane domy z pierwszej połowy XX wieku. Nad brzegami Wisły Królewieckiej znajduje się nowy port jachtowy Marina Baltica. Jest to idealne miejsce dla wodniaków, żeglarzy, jak i turystów wypoczywających nad morzem w Sztutowie i okolicach. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz organizowane są spływy kajakowe.

Warto również wspomnieć o Stegnie. Jej najcenniejszym zabytkiem jest ryglowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1683 roku. Wystrój wnętrza w większości pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Najcenniejszym elementem jest malowidło wykonane na płótnie i podwieszone pod stropem kościoła. Uwagę zwraca również duży model żaglowca. W kościele co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy pod patronatem Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska. Na spokojny odpoczynek możesz udać się na plażę, gdzie możesz rozkoszować się szumem morza i promieniami słońca. W Stegnie możesz także udać się na przejażdżkę koleją wąskotorową. Jest to wspaniała atrakcja dla najmłodszych.

Każdy kto zastanawia się, gdzie pojechać na wakacje powinien wziąć pod uwagę jedną z miejscowości Mierzei Wiślanej. A może wybrać się na objazdową wycieczkę po całej mierzei? Niezależnie od tego, jaką formę wakacyjnego odpoczynku preferujesz, tutaj na pewno znajdziesz miejsce odpowiednie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *